Suomen menestys 2022

edellinen seuraava

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM EG
Yhteensä 308 arvokisamitalia

 

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM455556156
EM503349132
Yhteensä9588105288

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM1010000022
OK2240000088
EM244000001010
Yhteensä569000002020


KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
AGILITY
MM2pienet koirat, joukkuekilpailuAssi Rapeli, Sanni Kariniemi, Maria Sori, Iida Vakkuriaut Schwechat 2022-09-25
ALPPIHIIHTO
MM2kelkkalasku, pujottelu NNette Kivirantanor Lillehammer 2022-01-22
AMERIKKALAINEN JALKAPALLO
MM3naisetfin Vantaa 2022-08-07
AMMUNTA
EM2kasa-ammunta, 100+200+300 mJari Raudaskoskifra Châteauroux 2022-10-08
EM1kasa-ammunta, HV 100+200 mJari Raudaskoskifra Châteauroux 2022-10-08
EM3kasa-ammunta, HV 100 mJari Raudaskoskifra Châteauroux 2022-10-08
EM1kasa-ammunta, HV 200 mJari Laulumaafra Châteauroux 2022-10-08
EM3kasa-ammunta, HV 300 mMarko Tanskanenfra Châteauroux 2022-10-08
EM2kasa-ammunta, HV+LV 100+200 mJari Raudaskoskifra Châteauroux 2022-10-08
MM3liikkuva maali, ilmakivääri 40 ls, joukkuek. MHeikki Lähdekorpi, Krister Holmberg, Niklas Hyvärinenfra Châteauroux 2022-08-09
MM3liikkuva maali, ilmakivääri 60 ls, joukkuek. MKrister Holmberg, Heikki Lähdekorpi, Niklas Hyvärinenfra Châteauroux 2022-08-08
MM2mustaruuti, HalikkoSakari Viertola, Timo Näätänen Lihavainen, Antero Mustamäkiger Pforzheim 2022-08-20
MM3mustaruuti, Lamarmora, replikaSakari Viertolager Pforzheim 2022-08-20
MM3mustaruuti, Maximilian, replikaTimo Näätänen Lihavainenger Pforzheim 2022-08-20
MM2mustaruuti, Walkyrie, originaaliHelene Janhunenger Pforzheim 2022-08-20
MM3mustaruuti, Whitworth, replikaTimo Näätänen Lihavainenger Pforzheim 2022-08-20
MM2siluetti, .22 kevyt kivääriNiklas Lindbergswe Gideå 2022-07-10
MM2siluetti, .22 kevyt kivääri, avotähtäinMarko Nikkoswe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, .22 kivääri, yhteistulosMarko Nikkoswe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, .22 pistooli, joukkuekilpailuSami Mäkelä, Jussi Airas, Rauno Ärvässwe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, .22 pistooli seistenJyrki Viitakoskiswe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, .22 siluettikivääriMarko Nikkoswe Gideå 2022-07-10
MM2siluetti, .22 siluettikivääri, avotähtäinMarko Nikkoswe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, .22 siluettikivääri, avotähtäinNiklas Lindbergswe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, .22 vapaapistooliRauno Ärvässwe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, .22 vapaapistooliJussi Airasswe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, ilmakivääriMarko Nikkoswe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, ilmapistooliJorma Juntunenswe Gideå 2022-07-10
MM2siluetti, iso kivääri, joukkuekilpailuNiklas Lindberg, Marko Nikko, Jouni Siikamäkiswe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, iso kivääri, yhteistulosNiklas Lindbergswe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, iso kivääri, yhteistulosMarko Nikkoswe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, iso metsästyskivääriMarko Nikkoswe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, iso pistooli seistenJyrki Viitakoskiswe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, iso revolveriRauno Ärvässwe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, iso revolveriSami Mäkeläswe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, iso siluettikivääriMarko Nikkoswe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, iso siluettikivääriNiklas Lindbergswe Gideå 2022-07-10
MM1siluetti, iso vakiopistooliAki Tanninenswe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, iso vapaapistooliRauno Ärvässwe Gideå 2022-07-10
MM3siluetti, pistooli seisten, joukkuekilpailuJyrki Viitakoski, Antti Peltola, Aki Tanninenswe Gideå 2022-07-10
MM2siluetti, pistooli seisten, yhteistulosJyrki Viitakoskiswe Gideå 2022-07-10
EM2trap, joukkuekilpailu NSara Nummela, Mopsi Veromaa, Noora Antikainencyp Larnaka 2022-08-29
MM2trap, joukkuekilpailu NSatu Mäkelä-Nummela, Noora Antikainen, Mopsi Veromaacro Osijek 2022-09-30
MM2vapaakivääri 3 x 20 ls MAleksi Leppäegy Kairo 2022-10-25
EM3vapaakivääri 3 x 20 ls NHenna Viljanencro Zagreb 2022-07-27
MM2vapaakivääri 3 x 30 ls, sekaparitHenna Viljanen/Aleksi Leppäegy Kairo 2022-10-26
AMPUMAHIIHTO
MM3rulla-ampumahiihto, supersprintti NNastassia Kinnunenger Ruhpolding 2022-08-26
AMPUMASUUNNISTUS
MM3normaalimatka NMarie Fredger Arber 2022-08-06
MM2pikamatka MAntti Iivariger Arber 2022-08-05
MM3pikamatka NHilda Kukonlehtoger Arber 2022-08-05
MM1pikamatka NSatu Rautiainenger Arber 2022-08-05
MM1viesti MPetja Ylikylä, Mikko Hölsö, Antti Iivariger Arber 2022-08-07
MM3viesti NSofia Joronen, Marie Fredger Arber 2022-08-07
MM1viesti NHilda Kukonlehto, Satu Rautiainenger Arber 2022-08-07
AUTOURHEILU
EM1drag racing, Top FuelAntti Horto- 2022-09-11
EM3drag racing, Top FuelIda Zetterström- 2022-09-11
EM1historic rally, luokka 4Ville Silvasti- 2022-10-15
EM2historic rally, luokka 4, kakkoskuljettajatRisto Pietiläinen- 2022-10-15
MM2karting, OKTuukka Taponenita Sarno 2022-09-18
MM1ralliKalle Rovanperä- 2022-10-02
MM3rallicrossNiclas Grönholm- 2022-11-13
MM1ralli, kakkoskuljettajatJonne Halttunen- 2022-10-02
MM1ralli, WRC2Emil Lindholm- 2022-11-13
MM1ralli, WRC2, kakkoskuljettajatReeta Hämäläinen- 2022-11-13
MM2ralli, WRC3Sami Pajari- 2022-10-24
MM1ralli, WRC3Lauri Joona- 2022-10-24
MM1ralli, WRC3, kakkoskuljettajatEnni Mälkönen- 2022-10-24
MM2ralli, WRC3, kakkoskuljettajatMikael Korhonen- 2022-10-24
BILJARDI
EM3pool, 9-pallo MJani Uskislo Laško 2022-03-12
EM1pool, joukkuekilpailu MJani Uski, Casper Matikainen, Petri Makkonen, Jani Siekkinenslo Laško 2022-03-11
MM3snooker, amatöörit MRobin Hulltur Antalya 2022-11-10
EM3snooker, joukkuekilpailu MHeikki Niva/Patrik Tiihonenalb Shëngjin 2022-06-19
BRASILIALAINEN JUJUTSU
EM3ei gi'tä, mustavöiset, avoin luokka NLaura Rättyäita Rooma 2022-11-13
EM3ei gi'tä, mustavöiset, keskisarja NOuti Karhuvaaraita Rooma 2022-11-13
EM2ei gi'tä, mustavöiset, keskisarja NSuvi-Tuuli Koikkalainenita Rooma 2022-11-13
EM3ei gi'tä, mustavöiset, kevytsarja NLaura Rättyäita Rooma 2022-11-13
EM1ei gi'tä, mustavöiset, raskassarja MSanteri Liliusita Rooma 2022-11-13
EM2ei gi'tä, mustavöiset, raskassarja NPäivi Aittamaaita Rooma 2022-11-13
EM2ei gi'tä, mustavöiset, superraskassarja MPerttu Tepponenita Rooma 2022-11-13
EM1ei gi'tä, purppuravöiset, keskiraskassarja NJessika Torttilaita Rooma 2022-11-13
EM1ei gi'tä, purppuravöiset, kevytsarja NRonja Kurkaita Rooma 2022-11-13
EM2ei gi'tä, purppuravöiset, ultraraskassarja MAkseli Kaasalainenita Rooma 2022-11-13
EM1ei gi'tä, ruskeavöiset, avoin luokka NSalla Simolaita Rooma 2022-11-13
EM1ei gi'tä, ruskeavöiset, keskiraskassarja NSalla Simolaita Rooma 2022-11-13
EM3ei gi'tä, ruskeavöiset, keskisarja MLauri Rossinenita Rooma 2022-11-13
EM3ei gi'tä, ruskeavöiset, keskisarja NLiisa Nurmivaaraita Rooma 2022-11-13
EM3ei gi'tä, ruskeavöiset, raskassarja MJoonas Uusi-Auttiita Rooma 2022-11-13
EM3ei gi'tä, sinivöiset, keskiraskassarja NSiiri Mikolaita Rooma 2022-11-13
EM3ei gi'tä, sinivöiset, kevytsarja NNiina Hietamäkiita Rooma 2022-11-13
EM2ei gi'tä, sinivöiset, kevytsarja NReetta Knuuttilaita Rooma 2022-11-13
EM2ei gi'tä, sinivöiset, raskassarja MElia Linnapuomiita Rooma 2022-11-13
EM1purppuravöiset, keskiraskassarja NSalla Simolaita Rooma 2022-02-21
EM3purppuravöiset, keskisarja MKonsta Koivistoita Rooma 2022-02-21
EM3purppuravöiset, kevytsarja MWaltteri Myötyriita Rooma 2022-02-21
EM3purppuravöiset, kevytsarja NRonja Kurkaita Rooma 2022-02-21
EM2ruskeavöiset, raskassarja MJesse Vuorioita Rooma 2022-02-21
EM3ruskeavöiset, superraskassarja MMikko Mutanenita Rooma 2022-02-21
EM1sinivöiset, kevyt raskassarja NKaisu Pajunenita Rooma 2022-02-21
EM1sinivöiset, kevytsarja NHeidi Sarénita Rooma 2022-02-21
EM3sinivöiset, raskassarja MTopi Arvajaita Rooma 2022-02-21
EM1valkovöiset, raskassarja NVenla Tuominenita Rooma 2022-02-21
BRIDGE
EM2parikilpailu NPia Erkkilä/Raija Tuomipor Funchal 2022-06-16
CHEERLEADING
EM1cheer, premier, NHAC Elitegre Ateena 2022-07-03
MM1cheer, premier, Nusa Orlando 2022-04-22
EM1cheer, premier, sekajoukkueetFunky Team Gorillazgre Ateena 2022-07-03
MM3cheer, premier, sekajoukkueetusa Orlando 2022-04-22
EM3tanssi, freestyle pomNorthern Lights Ladies Dance Teamgre Ateena 2022-07-03
EM1tanssi, freestyle pomDream Team Dancersgre Ateena 2022-07-03
MM3tanssi, freestyle pomusa Orlando 2022-04-22
DARTS
EM2henkilökohtainen kilpailu MTeemu Harjuesp Gandía 2022-10-01
FITNESSURHEILU
EM1acrobatic fitness, yleismestaruus NMaikku Hiljanenesp Santa Susanna 2022-05-08
MM2acrobatic fitness, yleismestaruus NMaikku Hiljanenkor Yeongju 2022-10-23
EM1acrobatic fitness, yli 163 cm NMaikku Hiljanenesp Santa Susanna 2022-05-08
MM1acrobatic fitness, yli 163 cm NMaikku Hiljanenkor Yeongju 2022-10-23
EM1artistic fitness, 168 cm NEevi Seikkulaesp Santa Susanna 2022-05-08
EM1artistic fitness, yleismestaruus NEevi Seikkulaesp Santa Susanna 2022-05-08
EM3bikinifitness, 169 cm NMia Pellinenesp Santa Susanna 2022-05-08
MM3bikinifitness, 172 cm NElli Iso-Tuiskukor Yeongju 2022-10-23
MM3bikinifitness, yli 172 cm NTuulia Takanenkor Yeongju 2022-10-23
MM2bikinifitness, yli 172 cm NVera Salmikor Yeongju 2022-10-23
MM2bodyfitness, 163 cm NJenny Karjalainenkor Yeongju 2022-10-23
EM3bodyfitness, 168 cm NRiina Kivikoskiesp Santa Susanna 2022-05-07
MM3bodyfitness, 168 cm NMira Hottikor Yeongju 2022-10-23
MM2bodyfitness, yli 168 cm NHenriikka Kemppinenkor Yeongju 2022-10-23
MM3fit model, 160 cm NSofia Berkinfandltu Vilna 2022-10-03
EM2fit model, 168 cm NJohanna Nikkanenest Tallinna 2022-05-29
EM3games classic bodybuilding, 175 cm MTuukka Heikkinenesp Santa Susanna 2022-05-06
EM3pyörätuolisarja, bodybuilding MArtturi Verhoesp Santa Susanna 2022-05-06
MM2wellness fitness, 158 cm NElin Liewendahlkor Yeongju 2022-10-23
MM1wellness fitness, 158 cm NMeriliis Tammkor Yeongju 2022-10-23
MM3wellness fitness, 163 cm NJohanna Keikkokor Yeongju 2022-10-23
EM2wellness fitness, 168 cm NBettiina Möttönenesp Santa Susanna 2022-05-06
MM3wellness fitness, yli 168 cm NTuuli Tyrväinenkor Yeongju 2022-10-23
FRISBEEGOLF
MM2naiset (PDGA)Henna Blomroosusa Emporia, Kansas 2022-09-03
HIIHTO, POHJOISMAISET LAJIT
OK210 km (p) NKerttu Niskanenchn Peking  OL 2022-02-10
OK310 km (p) NKrista Pärmäkoskichn Peking  OL 2022-02-10
OK115 km (p) MIivo Niskanenchn Peking  OL 2022-02-11
OK330 km (v) NKerttu Niskanenchn Peking  OL 2022-02-20
OK2sprinttiviesti (p) MIivo Niskanen/Joni Mäkichn Peking  OL 2022-02-16
OK3yhdistelmäkilpailu 15+15 km MIivo Niskanenchn Peking  OL 2022-02-06
HIIHTOSUUNNISTUS
MM3keskimatka MTuomas Kotrofin Keminmaa 2022-03-18
MM2sprintti MTuomas Kotrofin Keminmaa 2022-03-15
MM1sprintti MVille-Petteri Saarelafin Keminmaa 2022-03-15
MM2sprintti NSalla Koskelafin Keminmaa 2022-03-15
MM2takaa-ajo MTuomas Kotrofin Keminmaa 2022-03-16
MM2takaa-ajo NSalla Koskelafin Keminmaa 2022-03-16
ILMAILU
MM1lennokkiurheilu, F2DJussi Forsspol Włocławek 2022-08-13
MM2lennokkiurheilu, F2D, joukkuekilpailuJussi Forss, Timo Forss, Laura Leino, Kimmo Valkonenpol Włocławek 2022-08-13
MM2lennokkiurheilu, F2D NLaura Leinopol Włocławek 2022-08-13
EM1lennokkiurheilu, F3ALassi Nurilaesp Zamora 2022-08-28
ITF-TAEKWON-DO
EM3liikesarja, 3. dan NHeta Nieminencro Poreč 2022-04-28
EM1ottelu, 68 kg NMira Sjövallcro Poreč 2022-04-30
EM3ottelu, 78 kg MJukka Holméncro Poreč 2022-04-30
EM1voimamurskaus MKalle Kiviojacro Poreč 2022-04-29
EM2voimamurskaus NKaroliina Kiviojacro Poreč 2022-04-30
JÄÄKIEKKO
MM1miehetfin Tampere  OL 2022-05-29
OK1miehetchn Peking  OL 2022-02-20
OK3naisetchn Peking  OL 2022-02-16
JÄÄPALLO
MM3naisetswe Åby 2022-03-27
JOUKKUEVOIMISTELU
MM3joukkuevoimisteluGloria/Pakilan Voimistelijat, Attitude Sport & Eliseaut Graz 2022-11-27
MM2joukkuevoimisteluMinetit/Tampereen Sisuaut Graz 2022-11-27
JUDO
EM2kata, kime-no-kata, luokka 2Marko Ryyppö/Juha Alaluukascro Rijeka 2022-05-15
KAHVAKUULAURHEILU
EM1kaksiottelu, 16 kg, yli 85 kg NJanica Jänttiest Tallinna 2022-05-23
EM1kaksiottelu, 24 kg, 63 kg NSuvi Muittariest Tallinna 2022-05-23
EM1kolmiottelu, 16 kg, 85 kg NSari Jänttiest Tallinna 2022-05-23
EM1kolmiottelu, 24 kg, 58 kg NRiikka Viialaest Tallinna 2022-05-23
EM1long cycle, 16 kg, 85 kg NSari Jänttiest Tallinna 2022-05-23
EM1long cycle, 16 kg, yli 85 kg NJanica Jänttiest Tallinna 2022-05-23
EM1long cycle, 24 kg, 58 kg NRiikka Viialaest Tallinna 2022-05-23
EM1long cycle, 24 kg, 63 kg NSuvi Muittariest Tallinna 2022-05-23
EM1tempaus, 16 kg, 85 kg NSari Jänttiest Tallinna 2022-05-23
EM1tempaus, 16 kg, yli 85 kg NJanica Jänttiest Tallinna 2022-05-23
EM2tempaus, 24 kg, 58 kg NRiikka Viialaest Tallinna 2022-05-23
EM1työntö, 16 kg, 85 kg NSari Jänttiest Tallinna 2022-05-23
EM1työntö, 24 kg, 58 kg NRiikka Viialaest Tallinna 2022-05-23
KEILAILU
EM2all events MTomas Käyhköfin Helsinki 2022-06-09
EM1all events NPeppi Konsteriden Aalborg 2022-08-19
EM3joukkuekilpailu MRissanen, Käyhkö, Lehtonen, Osku Palermaa, Jähi, Oksanenfin Helsinki 2022-06-09
EM1masters MJoonas Jähifin Helsinki 2022-06-10
EM3masters MTomas Käyhköfin Helsinki 2022-06-10
EM2parikilpailu MKimmo Lehtonen/Juho Rissanenfin Helsinki 2022-06-05
EM3parikilpailu MTomas Käyhkö/Niko Oksanenfin Helsinki 2022-06-05
EM3parikilpailu NAni Juntunen/Peppi Konsteriden Aalborg 2022-08-15
EM3single MNiko Oksanenfin Helsinki 2022-06-05
EM3single MTomas Käyhköfin Helsinki 2022-06-05
EM3triokilpailu NAni Juntunen, Peppi Konsteri, Marjaana Hytönenden Aalborg 2022-08-17
KENDO
EM1iaidō, joukkuekilpailuPaulus Artimo, Tea Pihlaja, Konrad Okrój, Joni Tammiita Modena 2022-09-03
EM1iaidō, yondanTea Pihlajaita Modena 2022-09-03
EM3jōdō, mudanCecilia Lindströmgbr Stevenage 2022-09-18
EM3jōdō, nidanKari Häyrinengbr Stevenage 2022-09-18
EM1jōdō, shodanEmil Sågforsgbr Stevenage 2022-09-18
EM1jōdō, yondanTea Pihlajagbr Stevenage 2022-09-18
EM3kendō, joukkuekilpailu NM.Czimbalmos, S.Kankare, M.Kauppi, M.Lahdenpohja, L.Ylitaloger Frankfurt am Main 2022-05-27
KILPA-AEROBIC
MM3naisetNea Kiveläpor Guimarães 2022-06-18
LIITOKIEKKOILU
EM2avoin sarja, halliltu Kaunas 2022-12-11
EM3sekajoukkueet, halliltu Kaunas 2022-12-11
MELONTA
MM3K-1 5000 m NSára Mihalikcan Dartmouth 2022-08-07
MOOTTORIPYÖRÄILY
EM2classic, RR-ajo, luokka 3Pentti Elo- 2022-08-28
EM3drag racing, Super Twin Top Fuel BikeSamu Kemppainen- 2022-09-11
MM2sivuvaunumotocrossLari Kunnas (& Kert Varik EST)- 2022-09-16
MOOTTORIVENEILY
MM3F2Sami Seliö- 2022-09-18
MM2F4Roope Virtanen- 2022-08-29
MM3GT15Olle Martinest Tallinna 2022-07-24
MM1vesijetit, Amateur Ski Lites NSiiri Salonenusa Lake Havasu 2022-10-05
MUODOSTELMALUISTELU
MM2muodostelmaluisteluMarigold Ice Unitycan Hamilton 2022-04-09
MM3muodostelmaluisteluHelsinki Rockettescan Hamilton 2022-04-09
NYRKKEILY
EM352 kg NEmma Jokiahomne Budva  OL 2022-10-21
PAINI
EM3kreikkalais-roomalainen 130 kgKonsta Mäenpäähun Budapest  OL 2022-04-02
EM2kreikkalais-roomalainen 97 kgArvi Savolainenhun Budapest  OL 2022-04-03
POTKUNYRKKEILY
EM2K-1 -tyyli, 52 kg NNoora Al-Saffutur Antalya 2022-11-20
EM3K-1 -tyyli, 56 kg NSanni Holmbergtur Antalya 2022-11-20
EM1K-1 -tyyli, 70 kg NVirve Vanhakoskitur Antalya 2022-11-20
EM3täyskontakti, 63,5 kg MTatu Maunutur Antalya 2022-11-20
EM1täyskontakti, 71 kg MAkseli Sauramatur Antalya 2022-11-20
PURJEHDUS
MM32.4 m RMarko Dahlbergusa Tampa 2022-11-14
MM38 m R, Sira-divisioonaHarri Roschier + miehistösui Genève 2022-07-30
MM2finnjollaOskari Muhonenita Malcesine 2022-05-21
EM3ILCA 7Kaarle Tapperfra Hyères  OL 2022-11-21
MM2jääpurjehdus, kelkat, rata NSiri Kaskealaest Maardu 2022-02-23
MM3jääpurjehdus, siipipurjehds, slalomKai Mäkeläest Maardu 2022-02-22
MM3jääpurjehdus, siipipurjehdus, maratonRainer Saloest Maardu 2022-02-22
MM2jääpurjehdus, siipipurjehdus, maratonKai Mäkeläest Maardu 2022-02-22
MM2jääpurjehdus, siipipurjehdus, rataReima Saloest Maardu 2022-02-22
MM3jääpurjehdus, siipipurjehdus, rataJarkka Kolehmainenest Maardu 2022-02-22
EM2nacra 17Sinem Kurtbay/Akseli Keskinenden Aarhus  OL 2022-07-10
MM3nacra 17Sinem Kurtbay/Akseli Keskinencan St. Margaret's Bay  OL 2022-09-05
PYÖRÄSUUNNISTUS
MM2keskimatka MSamuel Pökäläswe Säter 2022-07-15
EM2pitkä matka MSamuel Pökälältu Ignalina 2022-05-21
MM3pitkä matka MAndré Hagaswe Falun 2022-07-17
MM3pitkä matka NRuska Saarelaswe Falun 2022-07-17
EM3sprintti NMarika Haraltu Ignalina 2022-05-20
MM1sprintti NHenna Saarinenswe Falun 2022-07-19
MM1viesti MAndré Haga, Jussi Laurila, Juha Liljaswe Säter 2022-07-16
MM1viesti NHenna Saarinen, Ruska Saarela, Marika Haraswe Säter 2022-07-16
MM1yhteislähtö MSamuel Pökäläswe Falun 2022-07-20
RINGETTE
MM1ringettefin Espoo 2022-11-06
RULLALUISTINHOCKEY
EM3inline hockey Nesp Valladolid 2022-07-31
SALIBANDY
MM3miehetsui Zürich 2022-11-13
SOUTU
MM3sisäsoutu, 2000 m MJoel Naukkarinenilu virtuaalikilp 2022-02-26
MM1sisäsoutu, joukkuekilpailu MJoel Naukkarinen, Joonas Kuivalainen, Martti Kirjola, Sam Zerlikilu virtuaalikilp 2022-02-26
MM1sisäsoutu, joukkuekilpailu NSonja Peltola, Anni Keisanen, Anna Heikkilä, Hanna Neugebauerilu virtuaalikilp 2022-02-26
MM2sisäsoutu, sekajoukkuekilpailuSonja Peltola, J. Naukkarinen, Joonas Kuivalainen, Anni Keisanenilu virtuaalikilp 2022-02-26
SPEEDGOLF
MM1naisetMilla Hallanorousa St. Augustine 2022-11-17
SUUNNISTUS
EM3keskimatka NVenla Harjuest Rakvere 2022-08-05
EM3pitkä matka MElias Kuukkaest Rakvere 2022-08-04
EM3pitkä matka NMarika Teiniest Rakvere 2022-08-04
EM1pitkä matka NVenla Harjuest Rakvere 2022-08-04
TANSSIURHEILU
MM2boogie-woogieMasi Saurén/Anna Tyutyunyukger Stuttgart 2022-08-13
MM1discotanssi, freestyle, soolo NMette Palkorantaswe Katrineholm 2022-09-18
MM3latin show, ryhmätTeam CD Varietygre Ateena 2022-12-03
MM2latin show, ryhmätTeam CD Edengre Ateena 2022-12-03
TARKKUUSSUUNNISTUS
EM2avoin sarjaPinja Mäkinenfin Espoo 2022-05-27
MM2avoin sarjaAntti Rusanenpol Jelenia Góra 2022-07-23
EM3tempoAntti Rusanenfin Kirkkonummi 2022-05-28
EM1tempoPetteri Hakalafin Kirkkonummi 2022-05-28
EM1viestiPinja Mäkinen, Petteri Hakala, Antti Rusanenfin Espoo 2022-05-29
THAINYRKKEILY
MM271 kg NAnna Rantanenuae Abu Dhabi 2022-06-04
MM375 kg NJennika Vainiouae Abu Dhabi 2022-06-02
UINTI
EM2200 m rintauinti MMatti Mattssonita Rooma  OL 2022-08-14
URHEILUSUKELLUS
MM1arktiset rodut, sulamaa, kärryajo, 6 koiraaSusanna Bürklandbel Pampa 2022-11-13
MM2arktiset rodut, valjakkoajo, sprintti, 6 koiraaSampsa Mäki-Arvelaswe Östersund 2022-03-12
MM1koirahiihto, 1 koira MPekka Nieminor Hamar 2022-02-25
MM1koirahiihto, 2 koiraa MVesa-Pekka Jurvelinnor Hamar 2022-02-24
MM3koirahiihto, yhdistetty MVesa-Pekka Jurvelinnor Hamar 2022-02-26
MM3pulkkahiihto, 1 koira MVesa-Pekka Jurvelinnor Hamar 2022-02-27
MM2pulkkahiihto, 1 koira NSaara Loukkolanor Hamar 2022-02-27
EM3sukelluskalastus, makeavesi MMatti Pyykköfin Punkaharju 2022-08-14
EM1sukelluskalastus, makeavesi NJemmi Levonenfin Punkaharju 2022-08-14
EM3sulamaa, koirapyöräily MPekka Niemiger Leipa 2022-11-11
MM2valjakkoajo, sprintti, 8 koiraaPasi Heinonennor Hamar 2022-02-27
VAPAAOTTELU
MM2amatöörit, 47,6 kg NJenna Hortouae Abu Dhabi 2022-01-29
MM3amatöörit, 70,3 kg MMarko Sarasjärviuae Abu Dhabi 2022-01-29
VESIHIIHTO
EM2avojaloinhiihto, hyppyEvert Aartsen Jr.fra Chartres 2022-07-30
EM2avojaloinhiihto, kokonaiskilpailuEvert Aartsen Jr.fra Chartres 2022-07-30
EM2avojaloinhiihto, slalomEvert Aartsen Jr.fra Chartres 2022-07-30
VOIMALAJIURHEILU
MM1otevoima, 100 kg MJaakko Viitaniemigbr Cardiff 2022-11-27
MM2otevoima, 100 kg MJouni Mähönengbr Cardiff 2022-11-27
MM3otevoima, 100 kg MMarkus Kämäräinengbr Cardiff 2022-11-27
MM1otevoima, 65 kg NAnne-Mari Vuorikoskigbr Cardiff 2022-11-27
MM1otevoima, 85 kg MPekka Lähderinnegbr Cardiff 2022-11-27
MM3otevoima, 85 kg MTomi Kestigbr Cardiff 2022-11-27
MM2otevoima, 85 kg MPetri Partanengbr Cardiff 2022-11-27
MM2otevoima, yli 100 kg MJesse Pynnönengbr Cardiff 2022-11-27
MM1otevoima, yli 100 kg MTomi Tuomigbr Cardiff 2022-11-27
MM2vahvin-kilpailu, joukkuekilpailugbr Cardiff 2022-11-27
MM2vahvin mies -kilpailu, 85 kgTino Näkkiläfin Kuopio 2022-09-04
MM2vahvin mies -kilpailu, yli 100 kgAri Savolainenfin Kuopio 2022-09-04
MM2vahvin nainen -kilpailu, 65 kgHeli Hietanenfin Kuopio 2022-09-04
MM1vahvin nainen -kilpailu, 65 kgSari Paukkunenfin Kuopio 2022-09-04
MM3vahvin nainen -kilpailu, 75 kgMari Kauppinenfin Kuopio 2022-09-04
MM2vahvin nainen -kilpailu, 75 kgRiia Nieminenfin Kuopio 2022-09-04
MM1vahvin nainen -kilpailu, 75 kgViivi Heinonenfin Kuopio 2022-09-04
VOIMANOSTO
EM3klassinen penkkipunnerrus, 105 kg MJoni Tajakkahun Budapest 2022-08-07
MM1klassinen penkkipunnerrus, 105 kg MJoni Tajakkakaz Almaty 2022-05-29
EM2klassinen penkkipunnerrus, 120 kg MSimo Sistonenhun Budapest 2022-08-07
EM1klassinen penkkipunnerrus, 84 kg NEmmeth Salohun Budapest 2022-08-07
MM1klassinen penkkipunnerrus, 84 kg NEmmeth Salokaz Almaty 2022-05-29
EM2klassinen penkkipunnerrus, yli 84 kg NJohanna Laitinenhun Budapest 2022-08-07
MM3klassinen penkkipunnerrus, yli 84 kg NJohanna Laitinenkaz Almaty 2022-05-29
EM2varustepenkkipunnerrus, 57 kg NMarcela Sandvikhun Budapest 2022-08-07
EM1varustepenkkipunnerrus, 63 kg NMaria Karjalainenhun Budapest 2022-08-07
EM2varustepenkkipunnerrus, yli 120 kg MKenneth Sandvikhun Budapest 2022-08-07
MM2varustepenkkipunnerrus, yli 120 kg MKenneth Sandvikkaz Almaty 2022-05-23
EM2varustevoimanosto, 66 kg MAntti Savolainencze Plzeň 2022-05-08
YLEISURHEILU
EM13000 m esteet MTopi Raitanenger München  OL 2022-08-19
EM3keihäänheitto MLassi Etelätaloger München  OL 2022-08-21
EM2kolmiloikka NKristiina Mäkeläger München  OL 2022-08-19
EM1seiväshyppy NWilma Murtoger München  OL 2022-08-17


Please wait......

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage PalautelomakeRSS RSS Log in


© Urheilun ja liikunnan kulttuurikeskus TAHTO & Finnish Institute of High Performance Sport KIHU 2005 - 2022.