Suomen menestys 2021

edellinen seuraava

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM EG
Yhteensä 129 arvokisamitalia

 

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM22232570
EM10112546
Yhteensä323450116

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM0340000077
OK0020000022
EM1030000044
Yhteensä139000001313


KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
AMERIKKALAINEN JALKAPALLO
EM3miehet 2021-10-30
AMMUNTA
EM3skeet MEetu Kallioinencro Osijek  OL 2021-05-26
EM3vapaakivääri 3 x 40 ls, sekaparitAleksi Leppä/Henna Viljanencro Osijek 2021-06-05
AMPUMASUUNNISTUS
MM3normaalimatka NMarie Fredcze Jilemnice 2021-10-30
MM2sprintti NSatu Rautiainencze Jilemnice 2021-10-29
MM3viesti MSamu Heiska, Antti Iivari, Mikko Hölsöcze Jilemnice 2021-10-31
MM1viesti NMarie Fred/Satu Rautiainencze Jilemnice 2021-10-31
AUTOURHEILU
MM3Formula 1Valtteri Bottas- 2021-12-12
EM3historic rally, luokka 1Teuvo Hämäläinen/Pirjo Rosberg- 2021-11-20
EM3historic rally, luokka 4Ville Silvasti- 2021-11-20
MM1karting, OKTuukka Taponenesp Campillos 2021-10-31
EM2pienoisautoilu, G27Juha Yli-Sipolafin Laihia 2021-10-15
EM1pienoisautoilu, G27Jari Porttinenfin Laihia 2021-10-15
EM2pienoisautoilu, G7Juha Yli-Sipolafin Laihia 2021-10-17
EM1pienoisautoilu, OMOJuha Yli-Sipolafin Laihia 2021-10-16
EM3pienoisautoilu, OMOJyri-Ville Pouttufin Laihia 2021-10-16
MM3rallicrossNiclas Grönholm- 2021-11-28
EM3ralli, ERC 3Sami Pajari/Marko Salminen- 2021-11-20
CHEERLEADING
MM1cheer, premier Nilu virtuaalikilp 2021-10-10
MM3cheer, premier, sekajoukkueetilu virtuaalikilp 2021-10-10
MM2tanssi, freestyle pomilu virtuaalikilp 2021-10-10
FITNESSURHEILU
EM3artistic fitness, 168 cm NEevi Seikkulaesp Santa Susanna 2021-05-16
MM2bikinifitness, 172 cm NPernilla Böckermanesp Santa Susanna 2021-11-08
EM1fit model, 168 cm NJohanna Nikkanenlat Riika 2021-09-13
MM2fit model, 168 cm NJohanna Nikkanenlat Riika 2021-11-01
MM1fysiikka, 170 cm MSherko Eliassiesp Santa Susanna 2021-11-08
EM2wellness fitness, 158 cm NOona Hentunenesp Santa Susanna 2021-05-14
FRISBEEGOLF
EM1avoin sarjaNiklas Anttilacze Konopiště 2021-08-14
EM3avoin sarjaJoona Heinänencze Konopiště 2021-08-14
EM1naisetHenna Blomrooscze Konopiště 2021-08-14
EM3naisetEveliina Salonencze Konopiště 2021-08-14
HIIHTO, POHJOISMAISET LAJIT
MM3maastohiihto, 4 x 5 km NJasmi Joensuu, Johanna Matintalo, Riitta-Liisa Roponen, Krista Pärmäkoskiger Oberstdorf  OL 2021-03-04
MM2maastohiihto, sprinttiviesti MRistomatti Hakola/Joni Mäkiger Oberstdorf  OL 2021-02-28
MM2yhdistetty hiihto, normaalimäkikilpailu MIlkka Herolager Oberstdorf  OL 2021-02-26
ITF-TAEKWONDO
EM3liikesarjat, 1. dan NNelli Kiikkinenesp La Nucía 2021-11-28
EM3liikesarjat, 3. dan MJoni Ohtonenesp La Nucía 2021-11-28
MM3online, liikesarjat, 1. dan MOmar Harbilu virtuaalikilp 2021-09-19
MM2online, liikesarjat, 1. dan NNelli Kiikkinenilu virtuaalikilp 2021-09-19
MM3online, liikesarjat, 3. dan NMira Sjövallilu virtuaalikilp 2021-09-19
EM2ottelu, 62 kg NMira Sjövallesp La Nucía 2021-11-28
EM3ottelu, 78 kg MTino Kivirantaesp La Nucía 2021-11-28
JÄÄKIEKKO
MM3jääkiekko Ncan Calgary  OL 2021-08-31
MM2Mlat Riika  OL 2021-06-06
JOUKKUEVOIMISTELU
EM2joukkuevoimisteluMinetit/Tampereen Sisurus Moskova 2021-05-16
MM1joukkuevoimisteluMinetit/Tampereen Sisufin Helsinki 2021-11-21
JOUSIAMMUNTA
EM3maastoammunta, 3D, joukkuekilpailu NInke Alaja, Kirsi Andström, Anne Laurilaslo Maribor 2021-09-03
EM3maastoammunta, 3D, sekaparit, taljajousiAnne Laurila/Pekka Loitokarislo Maribor 2021-09-01
EM2maastoammunta, 3D, taljajousi NAnne Laurilaslo Maribor 2021-09-04
KEILAILU
MM3joukkuekilpailu NPeppi Konsteri, Ani Juntunen, Eliisa Hiltunen, Mila Nevalainenuae Dubai 2021-11-15
MM3parikilpailu NPeppi Konsteri/Ani Juntunenuae Dubai 2021-11-13
MM2single MTomas Käyhköuae Dubai 2021-11-12
LUMILAUTAILU
MM3slopestyle MRene Rinnekangasusa Aspen  OL 2021-03-12
MOOTTORIKELKKAILU
EM3snowcrossTopi Postifin Rovaniemi 2021-04-10
MOOTTORIPYÖRÄILY
EM3enduro, yleiskilpailuPeetu Juupaluoma 2021-09-19
MM1flat trackLasse Kurvinen 2021-10-09
MM3RR-ajo, sivuvaunuluokkaPekka Päivärinta / Ilse de Haas (NED)- 2021-10-31
MOOTTORIVENEILY
MM1F4Sami Reinikainenswe Smedjebacken 2021-08-15
MM2F4Alexander Lindholmswe Smedjebacken 2021-08-15
EM1vesijetit, Expert Ski GPSeveri Salonenpol Ostrow Warcki 2021-07-25
EM3vesijetit, Pro-Am Runabout SuperstockTimo Kangastiepol Ostrow Warcki 2021-07-25
EM2vesijetit, Pro FreestylePentti Keinänenpol Ostrow Warcki 2021-07-25
NYRKKEILY
OK360 kg NMira Potkonenjpn Tokio  OL 2021-08-05
PETANQUE
MM3trippeli MMikko Lehti, Marko Jakonen, Olli Sinnemaa, Tuukka Ylönenesp Santa Susanna 2021-11-21
POTKUNYRKKEILY
MM3full contact, 71 kg MAkseli Sauramaita Jesolo 2021-10-18
MM2K1, 56 kg NEssi Honkonenita Jesolo 2021-10-18
MM3K1, 67 kg MLauri Suomelaita Jesolo 2021-10-18
MM3K1, 70 kg NVirve Vanhakoskiita Jesolo 2021-10-18
MM3light contact, 65 kg NMira Sjövallita Jesolo 2021-10-18
PURJEHDUS
MM212 m RHenrik Andersin + miehistöfin Helsinki 2021-08-21
EM36 m R, klassinenOssi Paija + miehistöesp Sanxenxo 2021-09-18
MM2H-veneJan Forsbom/Miikka Nikkilä/Timo Lankinen/Iiro Törnströmden Struer 2021-08-15
MM3ORC, AJani Lehti + miehistöest Tallinna 2021-08-14
MM3ORC, B, CorinthianSeppo Sjöroos + miehistöest Tallinna 2021-08-14
PYÖRÄSUUNNISTUS
MM1keskimatka MSamuel Pökäläfin Alajärvi 2021-06-14
MM3keskimatka NMarika Harafin Alajärvi 2021-06-14
MM2pitkä matka MPekka Niemifin Kuortane 2021-06-16
MM1pitkä matka MAndré Hagafin Kuortane 2021-06-16
MM3pitkä matka NMarika Harafin Kuortane 2021-06-16
MM1sprintti NMarika Harafin Seinäjoki 2021-06-13
MM1viesti MAndré Haga, Pekka Niemi, Samuel Pökäläfin Seinäjoki 2021-06-17
MM2viesti NMervi Pesu, Ingrid Stengård, Marika Harafin Seinäjoki 2021-06-17
MM1yhteislähtö MSamuel Pökäläfin Kuortane 2021-06-12
MM2yhteislähtö NMervi Pesufin Kuortane 2021-06-12
SALIBANDY
MM2miehetfin Helsinki 2021-12-11
MM2naisetswe Uppsala 2021-12-05
SOUTU
MM2sisäsoutu, 1 tunti MJoel Naukkarinenilu virtuaalikilp 2021-02-27
MM3sisäsoutu, 500 m MJoel Naukkarinenilu virtuaalikilp 2021-02-24
MM1sisäsoutu, joukkuekilpailu MJoel Naukkarinen, Toni Koski, Mika Viitakangas, Teemu Keljoilu virtuaalikilp 2021-02-23
MM2sisäsoutu, joukkuekilpailu NTuuli Petäjä-Sirén, Anni Keisanen, Sonja Peltola, Anna Heikkiläilu virtuaalikilp 2021-02-23
MM1sisäsoutu, sekajoukkuekilpailuJoel Naukkarinen, Toni Koski, Sonja Peltola, Anni Keisanenilu virtuaalikilp 2021-02-27
SULKAPALLO
EM3kaksinpeli MKalle Koljonenukr Kiova  OL 2021-05-01
TAEKWONDO
EM2liikesarjat, joukkuekilpailu MFrans Salmi, Olli Siltanen, Christian Kamphuispor Seixal 2021-11-20
EM3liikesarjat MFrans Salmipor Seixal 2021-11-19
TANSSIURHEILU
MM1boogie-woogieMasi Saurén/Anna Tyutyunyukukr Harkova 2021-10-24
EM3breakdancing, 1 vs.1 MJohannes Hattunenrus Sotši  OL 2021-06-26
EM3nykytanssi, muodostelmatTYC Last Societyilu virtuaalikilp 2021-10-24
EM2performing arts, ryhmätDancefina Academyilu virtuaalikilp 2021-06-27
TEAMGYM-VOIMISTELU
EM3naisetpor Guimarães 2021-12-04
TELINEVOIMISTELU
MM3permanto MEmil Soravuojpn Kitakyūshū  OL 2021-10-23
THAINYRKKEILY
MM248 kg NTessa Kakkonentha Bangkok 2021-12-12
TRIATHLON
EM3pitkä matka NHeini Hartikainenger Roth 2021-09-05
UINTI
OK3200 m rintauinti MMatti Mattssonjpn Tokio  OL 2021-07-29
EM250 m rintauinti NIda Hulkkohun Budapest 2021-05-23
EM150 m vapaauinti MAri-Pekka Liukkonenhun Budapest  OL 2021-05-23
VAPAAOTTELU
EM247,6 kg NJenna Hortorus Kazan 2021-08-20
EM356,7 kg NSonja Pohjalainenrus Kazan 2021-08-19
VOIMALAJIURHEILU
MM3otevoima, 100 kg MJyrki Rantanennor Arendal 2021-11-22
MM2otevoima, 100 kg MJouni Mähönennor Arendal 2021-11-22
MM3otevoima, 65 kg NAino Askalanor Arendal 2021-11-22
MM1otevoima, 70 kg MTomi Kestinor Arendal 2021-11-22
MM1otevoima, 85 kg MPekka Lähderinnenor Arendal 2021-11-22
MM1otevoima, yli 100 kg MJesse Pynnönennor Arendal 2021-11-22
MM3vahvin mies -kilpailu, 100 kgKari Savolainenfin Kuopio 2021-12-19
MM2vahvin mies -kilpailu, 70 kgSanteri Kankaanpääfin Kuopio 2021-12-19
MM1vahvin mies -kilpailu, 70 kgMarkus Kotilafin Kuopio 2021-12-19
MM2vahvin mies -kilpailu, 85 kgEemeli Majamaafin Kuopio 2021-12-18
MM1vahvin mies -kilpailu, yli 100 kgJesse Pynnönenfin Kuopio 2021-12-18
EM1vahvin nainen -kilpailu, 55 kgSusanna Hirvigbr Swansea 2021-09-25
MM1vahvin nainen -kilpailu, 55 kgSusanna Hirvifin Kuopio 2021-12-19
EM1vahvin nainen -kilpailu, 65 kgSari Paukkunengbr Swansea 2021-09-25
MM1vahvin nainen -kilpailu, 65 kgSari Paukkunenfin Kuopio 2021-12-18
EM1vahvin nainen -kilpailu, 75 kgRiia Nieminengbr Swansea 2021-09-25
MM2vahvin nainen -kilpailu, 75 kgRiia Nieminenfin Kuopio 2021-12-19
MM3vahvin nainen -kilpailu, 85 kgMari Kauppinenfin Kuopio 2021-12-19
MM2vahvin nainen -kilpailu, avoin luokkaMari Reinikainenfin Kuopio 2021-12-19
VOIMANOSTO
EM3klassinen penkkipunnerrus, 105 kg MJoni Tajakkarus Jekaterinburg 2021-11-28
EM1klassinen penkkipunnerrus, 120 kg MSimo Sistonenrus Jekaterinburg 2021-11-28
EM3klassinen voimanosto, 105 kg MTuomas Hautalaswe Västerås 2021-12-12
MM3varustepenkkipunnerrus, 52 kg NMarcela Sandvikltu Vilna 2021-10-31


Please wait......

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage PalautelomakeRSS RSS Log in


© Urheilun ja liikunnan kulttuurikeskus TAHTO & Finnish Institute of High Performance Sport KIHU 2005 - 2022.