Suomen menestys 2016

edellinen seuraava

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM
Yhteensä 232 arvokisamitalia

 

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM25313692
EM394741127
Yhteensä647877219

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM1330000077
OK0010000011
EM1130000055
Yhteensä247000001313


KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
AGILITY
MM2maxiluokka, joukkuekilpailuJanita Leinonen/Fu, Santtu Stenberg/Rai Rai, Tuulia Liuhto/Pirtu, Jaakko Suoknuuti/Daoesp Zaragoza2016-09-23
MM3midiluokkaSanni Kariniemi/Goaesp Zaragoza2016-09-25
AMMUNTA
EM3kasa-ammunta, HV 100 + 200 mMarko Tanskanenswe Brattvall2016-07-01
EM3kasa-ammunta, HV 100 mTimo Särkiniemiswe Brattvall2016-06-30
EM3kasa-ammunta, HV 200 mRune Fagerströmswe Brattvall2016-07-01
EM2kasa-ammunta, HV 200 mMarko Tanskanenswe Brattvall2016-07-01
EM2kasa-ammunta, HV+LV 100+200 mRune Fagerströmswe Brattvall2016-07-02
EM2kasa-ammunta, HV + LV, joukkuek.J.Laulumaa, J.Turunen, J.Kahelin, M.Tanskanenswe Brattvall2016-07-02
EM2kasa-ammunta, LV 100 + 200 mRune Fagerströmswe Brattvall2016-07-02
EM1kasa-ammunta, LV 100 mRune Fagerströmswe Brattvall2016-06-30
EM3liikkuva maali, ilmakivääri 40 lsKrister Holmberghun Győr2016-02-25
MM3liikkuva maali, ilmakivääri 40 lsTomi-Pekka Heikkiläger Suhl2016-07-21
EM2liikkuva maali, ilmakivääri 40 ls, jkk.Krister Holmberg, Heikki Lähdekorpi, Sami Heikkilähun Győr2016-02-25
MM1liikkuva maali, ilmakivääri 40 ls, jkk.Tomi-Pekka Heikkilä, Heikki Lähdekorpi, Krister Holmbergger Suhl2016-07-21
MM1liikkuva maali, ilmakivääri 60 ls, jkk.Tomi-Pekka Heikkilä, Heikki Lähdekorpi, Krister Holmbergger Suhl2016-07-20
MM3mustaruuti, HalikkoTimo Näätänen Lihavainen, Sakari Viertola, Ari Salinhun Sarlóspuszta2016-08-21
MM3mustaruuti, Miquelet, replikaTimo Näätänen Lihavainenhun Sarlóspuszta2016-08-21
EM2practical, pistooli, Open, joukkuek.Hannu Uronen, Simo Partanen, Visa Mahlamäki, Perttu Piironenhun Felsőtárkány2016-10-08
EM3practical, pistooli, Standard, joukk. NKaisa Koski, Annu Vapanen, Janina Annalahun Felsőtárkány2016-10-08
MM2siluetti, vakioilmapistooli seistenHanna Lempolarsa Bloemfontein2016-07-15
AMPUMAHIIHTO
MM312,5 km yhteislähtö NKaisa Mäkäräinennor Oslo  OL2016-03-13
MM1rulla-ampumahiihto, sekaviestiM.Laukkanen, K.Mäkäräinen, T.Grönman, O.Hiidensaloest Otepää2016-08-26
MM1rulla-ampumahiihto, takaa-ajo NKaisa Mäkäräinenest Otepää2016-08-28
AMPUMASUUNNISTUS
MM1normaalimatka MJouni Heinonencze Jáchymov2016-07-04
MM3normaalimatka MMikko Hölsöcze Jáchymov2016-07-04
MM3normaalimatka NRiikka Kalliomaacze Jáchymov2016-07-04
MM2pikamatka MJouni Heinonencze Jáchymov2016-07-03
MM3pikamatka MMikko Hölsöcze Jáchymov2016-07-03
MM2pikamatka NMeri Maijalacze Jáchymov2016-07-03
MM3viesti MPetja Pöyhönen, Matti Vainionpää, Risto Haikonencze Jáchymov2016-07-05
MM1viesti MMikko Viitamäki, Antti Iivari, Daniel Forsellcze Jáchymov2016-07-05
MM2viesti MJarno Kallio-Könnö, Mikko Hölsö, Jouni Heinonencze Jáchymov2016-07-05
MM2viesti NJohanna Frenckell, Caroline Sandelincze Jáchymov2016-07-05
MM1viesti NRiikka Kalliomaa, Eevamari Rauhamäkicze Jáchymov2016-07-05
AUTOURHEILU
EM2historic sporting rally, luokka 1Sverre Norrgård2016-10-09
EM2historic sporting rally, luokka 1, kartanlukijatReeta Hämäläinen2016-10-09
EM3historic sporting rally, luokka 2Lauri Heikkilä2016-10-09
EM2historic sporting rally, luokka 2Ville Silvasti2016-10-09
EM2historic sporting rally, luokka 2, kartanlukijatJonne Halttunen2016-10-09
EM3historic sporting rally, luokka 2, kartanlukijatJanne Mäntylä2016-10-09
EM1historic sporting rally, luokka 3Esa Peltonen2016-10-09
EM3historic sporting rally, luokka 3Klaus Wilkman2016-10-09
EM1historic sporting rally, luokka 3, kartanlukijatHannu Lamminen2016-10-09
EM3historic sporting rally, luokka 3, kartanlukijatAnni Villikka2016-10-09
EM1kiihdytysajo, Top FuelAnita Mäkelä2016-09-11
EM1kiihdytysajo, Top Methanol Funny CarJohnny Oksa2016-09-11
EM2kiihdytysajo, Top Methanol Funny CarAri Pietilä2016-09-11
MM3pienoisautoilu, ES-32Olli Kantamaausa Naperville2016-10-12
MM2pienoisautoilu, G27Juha Yli-Sipolausa Ronkonkoma2016-05-19
MM1ralli, WRC2Esapekka Lappi/Janne Ferm2016-11-20
MM2ralli, WRC2Teemu Suninen/Mikko Markkula2016-11-20
BILJARDI
MM1kaisaMika Starkfin Helsinki2016-10-23
MM2kaisaAkseli Matikkalafin Helsinki2016-10-23
MM3kaisaJyri Rautiainenfin Helsinki2016-10-23
EM2pool, 10-pallo MPetri Makkonenaut St. Johann im P.2016-04-06
EM3pool, 10-pallo NMarika Poikkijokiaut St. Johann im P.2016-04-06
EM3pool, joukkuekilpailu MP.Makkonen, M.Juva, K.Laaksonen, J.Uskiaut St. Johann im P.2016-04-08
CASTING
MM2perhonheitto, meritaimen, pituus MSakari Siipilehtoest Nelijärve2016-08-21
MM3perhonheitto, spey-kela 15,1 j. MSakari Siipilehtoest Nelijärve2016-08-21
MM2perhonheitto, taimen, pituus MSakari Siipilehtoest Nelijärve2016-08-21
CHEERLEADING
EM2cheer, premier, naisetHAC Eliteaut Schwechat2016-07-02
MM2cheer, premier, naisetusa Orlando2016-04-22
MM3cheer, premier, sekajoukkeetFunky Team Gorillazusa Orlando2016-04-22
EM3ryhmästunt, naisetHAC Eaut Schwechat2016-07-02
EM2tanssi, freestyleDream Team Dancersaut Schwechat2016-07-02
FISAF-AEROBIC
MM2soolo MJuuso Väisänenaut Schwechat2016-10-26
FITNESSURHEILU
EM1fysiikka, 170 cm MKamran Sherko Eliassiesp Santa Susanna2016-05-07
EM2fysiikka, 174 cm MDavid Ouambaesp Santa Susanna2016-05-07
EM1fysiikka, yli 178 cm MAlexandros Staboulisesp Santa Susanna2016-05-07
EM3klassinen kehonrakennus, 175 cmJani Lembergesp Santa Susanna2016-05-05
FRISBEEGOLF
EM3avoin sarjaTeemu Nissinenfin Oulu2016-08-27
EM1avoin sarjaLeo Piironenfin Oulu2016-08-27
EM2avoin sarjaJuho Parviainenfin Oulu2016-08-27
EM1naisetEveliina Salonenfin Oulu2016-08-27
EM3naisetJenni Eskelinenfin Oulu2016-08-27
ILMAILU
EM2radio-ohjatut taitolennokit, F3ALassi Nurilager Untermünkheim2016-08-06
ITF TAEKWON-DO
EM3erikoistekniikkamurskaus NJulia Pätsifin Tampere2016-05-01
EM3liikesarjat, 2. dan MSamuli Rossifin Tampere2016-05-01
EM2liikesarjat, 3. dan NJulia Pätsifin Tampere2016-05-01
EM3liikesarjat, 3. dan NJutta Aartolafin Tampere2016-05-01
EM2ottelu, 78 kg MAntti Rintanenfin Tampere2016-05-01
EM1voimamurskaus, joukkuekilpailu MAartola, Kivioja, Holmen, Pättiniemi, Sarkkinen, Rintanenfin Tampere2016-05-01
EM1voimamurskaus MKalle Kiviojafin Tampere2016-05-01
JÄÄKIEKKO
MM2Mrus Moskova  OL2016-05-22
JÄÄPALLO
MM2Mrus Uljanovsk2016-02-14
JOUKKUEVOIMISTELU
EM1joukkuevoimisteluMinetit/Tampereen Voimistelijatest Tartto2016-03-14
MM2joukkuevoimisteluMinetit/Tampereen Voimistelijatcze Brno2016-06-12
KAHVAKUULAURHEILU
EM2kaksiottelu, 24 kg, 73 kg MHenrik Tallbackapol Gdynia2016-05-15
MM2kaksiottelu, 24 kg, 73 kg MHenrik Tallbackakaz Aktobe2016-10-27
EM3tempaus, 16 kg, 58 kg NRiitta Evisalmipol Gdynia2016-05-15
EM2tempaus, 16 kg, 58 kg NRiikka Viialapol Gdynia2016-05-15
MM2tempaus, 16 kg, 58 kg NRiitta Evisalmikaz Aktobe2016-10-27
MM3tempaus, 16 kg, 63 kg NPauliina Savolainenkaz Aktobe2016-10-27
EM2tempaus, 16 kg, 68 kg NRonja Jämsenpol Gdynia2016-05-15
EM1tempaus, 16 kg, yli 68 kg NMinna Liljapol Gdynia2016-05-15
EM2tempaus, 24 kg, 58 kg NMinna Silvennoinenpol Gdynia2016-05-15
MM2tempaus, 24 kg, 58 kg NMinna Silvennoinenkaz Aktobe2016-10-27
EM3tempaus, 24 kg, 68 kg NTeija Rantanenpol Gdynia2016-05-15
KARATE
EM2yli 68 kg NHelena Kuusistofra Montpellier2016-05-08
KEILAILU
EM2all events MJoonas Jähibel Bryssel2016-08-27
EM1joukkuekilpailu MJ.Jähi, J.Ratia, J.Tonteri, O.Palermaa, S.Lampo, P.Jussilabel Bryssel2016-08-27
EM2masters MJuhani Tonteribel Bryssel2016-08-28
EM1parikilpailu MJoonas Jähi/Osku Palermaabel Bryssel2016-08-23
MM3single MJoonas Jähiqat Doha2016-12-09
KENDO
EM1jōdō, sandanPaulus Artimosui Magglingen2016-09-25
EM3jōdō, shodanMika Vartiainensui Magglingen2016-09-25
KYYKKÄ
EM1MJyrki Juvonenrus Pietari2016-06-26
EM2NTiina Viitanenrus Pietari2016-06-26
LUMILAUTAILU
MM1big air MPeetu Piiroinenchn Yabuli  OL2016-03-12
MM2big air NEnni Rukajärvichn Yabuli  OL2016-03-12
MM2slopestyle NEnni Rukajärvichn Yabuli  OL2016-03-14
METSÄSTYSAMMUNTA
EM3eur. metsästysamm., yhdistelmä, jkk.Mäkinen, Seppä, Iivonen, Ylijoki, Kaunisto, Toivonenslo Maribor2016-07-03
EM1eur. metsästysamm., yhdistelmä MKalle Mäkinenslo Maribor2016-07-03
EM2eur. metsästysamm., yhdistelmä NLiina Laineslo Maribor2016-07-03
MOOTTORIKELKKAILU
EM2snowcrossMikko Osmonor Alta2016-04-09
MM2snowcrossAki Pihlaja2016-04-09
MOOTTORIPYÖRÄILY
EM1classic, RR-ajo, luokka 2Jussi Veräväinen2016-08-21
EM2classic, RR-ajo, luokka 3Jussi Veräväinen2016-08-21
EM1classic, RR-ajo, luokka 3Pentti Elo2016-08-21
EM3classic, RR-ajo, luokka 4Kari Saarinen2016-08-21
EM2classic, RR-ajo, luokka 7bRaimo Hänninen2016-08-07
MM1enduro, E1Eero Remes2016-09-11
EM1enduro, joukkuekilpailu NMarita Nyqvist, Jennifer Siekkinen, Annamaria Karikuusined Harfsen2016-10-26
EM2enduro, NMarita Nyqvist2016-10-26
EM2kiihdytysajo, Pro StockFredrik Fredlund2016-09-11
EM2kiihdytysajo, Super TwinSamu Kemppainen2016-09-11
MM1RR-ajo, sivuvaunuluokkaPekka Päivärinta/Kirsi Kainulainen2016-09-17
EM1superbike, privateersNiko Mäkinen2016-10-03
MOOTTORIVENEILY
MM3F1Sami Seliö2016-12-16
MM2F350Ilkka Rytkönencze Jedovnice2016-09-03
EM2F4Magnus Sederholmgbr Stewartby2016-09-25
EM1F4Juho-Matti Manninengbr Stewartby2016-09-25
MM3F4Kalle Viippo2016-08-28
MM1F4Juho-Matti Manninen2016-08-28
EM1GT30Sara Pakalénpol Toruń2016-05-29
MM3GT30Sara Pakalénfin Lohja2016-08-21
MM2offshore 3 BTom Vuorihovi/Samuli Vuorihovinor Tvedestrand2016-07-05
EM2offshore 3CMarcus Johnsson/Jussi Myllymäkiswe Nynäshamn2016-08-20
MM3offshore 3 CMarcus Johansson/Jussi Myllymäkinor Tvedestrand2016-07-05
NYRKKEILY
EM260 kg NMira Potkonenbul Sofia  OL2016-11-23
MM360 kg NMira Potkonenkaz Astana  OL2016-05-26
OK360 kg NMira Potkonenbra Rio de Janeiro  OL2016-08-17
MM369 kg NElina Gustafssonkaz Astana2016-05-26
PAINI
EM160 kg NPetra Ollilat Riika  OL2016-03-09
POTKUNYRKKEILY
EM3alapotkutyyli, 56 kg NPia Haverinenslo Maribor2016-10-29
EM1alapotkutyyli, 60 kg NCamilla Marjamäkislo Maribor2016-10-29
EM1täyskontakti, 52 kg NHanne Lauslehtogre Loutraki2016-11-26
PURJEHDUS
EM32.4 m RJanne Lainefra Bordeaux2016-07-08
EM36mR, klassinenHenrik Andersin + miehistösui Brunnen2016-07-19
EM18 m RHarri Roschier + miehistöden Kööpenhamina2016-08-20
EM38 m RKenneth Thelén + miehistöden Kööpenhamina2016-08-20
MM2avomeripurjehdus, ORC/BAaro Cantell + miehistöden Kööpenhamina2016-07-23
MM2H-veneStaffan Lindberg/Thomas Hallberg/Magnus Borgfin Helsinki2016-08-12
EM3Laser Radial NTuula Tenkanenesp Las Palmas  OL2016-03-04
MM3raceboard, raskas luokkaJuha Blinnikkaaus Brisbane2016-11-25
MM2talvipurjehdus, leijat, GPSKai Schröderest Valma2016-02-13
MM3talvipurjehdus, purjekelkat, rata NMarianne Rautelinest Valma2016-02-13
MM3talvipurjehdus, purjekelkat, slalom NAnna Arosilta-Gurvitsest Valma2016-02-13
MM1talvipurjehdus, purjekelkat, slalom NMarianne Rautelinest Valma2016-02-13
MM3talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataRainer Saloest Valma2016-02-13
PYÖRÄILY
MM3maantieajo NLotta Lepistöqat Doha  OL2016-10-15
PYÖRÄSUUNNISTUS
MM3sprintti NHenna Saarinenpor Águeda2016-07-26
MM2sprintti NMarika Harapor Águeda2016-07-26
MM1viesti NIngrid Stengard, Antonia Haga, Marika Harapor Águeda2016-07-30
RINGETTE
MM1fin Helsinki2016-01-03
SAAPPAANHEITTO
MM1henkilökohtainen kilpailu MAntti Ruusuvirtafin Kinnula2016-07-10
MM2henkilökohtainen kilpailu MJukka Saaranenfin Kinnula2016-07-10
MM3henkilökohtainen kilpailu NEeva Isokorpifin Kinnula2016-07-10
MM1henkilökohtainen kilpailu NTiia Koskelofin Kinnula2016-07-10
MM2henkilökohtainen kilpailu NHanna Vuolteenahofin Kinnula2016-07-10
MM1joukkuekilpailuRuusuvirta, Pekkala, Pajunen, Koskelo, Isokorpi, Salonenfin Kinnula2016-07-10
SALIBANDY
MM1Mlat Riika2016-12-11
SUUNNISTUS
EM3keskimatka NMarika Teinicze Jeseník2016-05-27
MM3tarkkuussuunnistus, tempoPinja Mäkinenswe Strömstad2016-08-23
MM3tarkkuussuunnistus, viestiMartti Inkinen, Pinja Mäkinen, Antti Rusanenswe Strömstad2016-08-27
EM1viesti NSari Anttonen, Marika Teini, Merja Rantanencze Jeseník2016-05-28
MM3viesti NSari Anttonen, Marika Teini, Merja Rantanenswe Strömstad2016-08-27
TAITOLUISTELU
MM2muodostelmaluisteluRocketteshun Budapest2016-04-09
TANSSIURHEILU
EM210-tanssi, amatööritJaak Vainomaa/Taina Savikurkiden Kööpenhamina2016-02-20
MM110-tanssi, amatööritJaak Vainomaa/Taina Savikurkiaut Wien2016-11-19
EM2disco, ryhmätSDE Dream Teamcze Chomutov2016-06-21
EM3disco, soolo NSaima Kokkonencze Chomutov2016-06-21
EM2samaparit, latinalaistanssitPiia Korpi/Santra Rinnefin Helsinki2016-07-02
THAINYRKKEILY
EM345 kg NSatu Mykkänencro Split2016-10-26
EM148 kg NTessa Kakkonencro Split2016-10-28
MM148 kg NTessa Kakkonenswe Jönköping2016-05-28
EM354 kg NSiiri Turacro Split2016-10-26
EM357 kg NRiina Sipovaaracro Split2016-10-26
MM357 kg NEssi Riihimäkiswe Jönköping2016-05-27
EM360 kg NGia Winbergcro Split2016-10-27
MM367 kg MPok Jääskeläinenswe Jönköping2016-05-27
MM367 kg NRiikka Järvenpääswe Jönköping2016-05-27
MM386 kg MDaniel Forsbergswe Jönköping2016-05-27
TRIATHLON
MM2paratriathlon, PT2 NLiisa Liljaned Rotterdam2016-07-24
UINTI
EM34 x 100 m sekauinti NM. Jallow, J. Laukkanen, E. Pikkarainen, H.-M. Seppälägbr Lontoo  OL2016-05-22
EM350 m rintauinti NJenna Laukkanengbr Lontoo2016-05-22
URHEILUSUKELLUS
MM3allaslajit, pituussukellus räpylöittä MMikko Pöntinenfin Turku2016-07-03
VALJAKKOURHEILU
EM3kärryajo, 1 koira MPetri Kiiskigbr Thetford2016-11-20
EM2kärryajo, 1 koira NMaija Nivalagbr Thetford2016-11-20
EM1kärryajo, 2 koiraa, Nordic breedsJaakko Pitkänengbr Thetford2016-11-20
EM3kärryajo, 4 koiraa, Nordic breedsErkki Bürklandgbr Thetford2016-11-20
EM1kärryajo, 4 koiraa, Nordic breedsJaakko Pitkänengbr Thetford2016-11-20
EM2kärryajo, 8 koiraaVille Halmegbr Thetford2016-11-20
EM3koirahiihto, viestiMaija Nivala, Maria Viitahalme, Vesa-Pekka Jurvelinnor Savalen2016-03-06
EM3koirahiihto, yhdistetty MVesa-Pekka Jurvelinnor Savalen2016-03-05
EM1koirahiihto, yhdistetty NMaija Nivalanor Savalen2016-03-05
EM1valjakkoajo, sprintti, 6 koiraaRiitta Kempenor Savalen2016-03-06
EM2valjakkoajo, sprintti, 8 koiraaPasi Heinonennor Savalen2016-03-06
EM3valjakkoajo, sprintti, 8 koiraaVesa-Pekka Lehtomäkinor Savalen2016-03-06
EM3valjakkohiihto, pulkka NMaija Nivalanor Savalen2016-03-03
VESIHIIHTO
EM2avojaloinhiihto, kuviot MEvert Aartsen Jr.swe Jönköping2016-08-06
EM1avojaloinhiihto, pujottelu MEvert Aartsen Jr.swe Jönköping2016-08-06
EM2avojaloinhiihto, yleiskilpailu MEvert Aartsen Jr.swe Jönköping2016-08-06
EM3hyppy NJutta Lammi Menestrinaesp Gimenells2016-09-04
VOIMANOSTO
EM166 kg MAntti Savolainencze Plzeň2016-05-14
MM366 kg MAntti Savolainenusa Orlando2016-11-15
MM1klassinen penkkipunnerrus, 105 kg MSami Pullinenrsa Potchefstroom2016-05-21
MM1klassinen penkkipunnerrus, 120 kg MTimo Hokkanenrsa Potchefstroom2016-05-21
MM1klassinen penkkipunnerrus, 52 kg NHanna Rantalarsa Potchefstroom2016-05-21
MM2klassinen penkkipunnerrus, 72 kg NJohanna Kankusrsa Potchefstroom2016-05-21
EM1klassinen voimanosto, 47 kg NHanna Rantalaest Tartto2016-03-09
MM3klassinen voimanosto, 47 kg NHanna Rantalausa Killeen2016-06-26
EM1klassinen voimanosto, 66 kg MAntti Savolainenest Tartto2016-03-09
EM2klassinen voimanosto, 72 kg NJohanna Kankusest Tartto2016-03-10
EM1klassinen voimanosto, 74 kg MSami Nieminenest Tartto2016-03-10
EM2penkkipunnerrus, 52 kg NMarcela Sandvikisl Keflavík2016-08-20
MM1penkkipunnerrus, 52 kg NMarcela Sandvikden Rødby2016-04-19
EM2penkkipunnerrus, 93 kg MSimon Kankkonenisl Keflavík2016-08-20
EM1penkkipunnerrus, yli 120 kg MKenneth Sandvikisl Keflavík2016-08-20
MM3penkkipunnerrus, yli 125 kg MOve Lehtoden Rødby2016-04-21
MM2penkkipunnerrus, yli 125 kg MFredrik Smulterden Rødby2016-04-21
YLEISURHEILU
EM3keihäänheitto MAntti Ruuskanenned Amsterdam  OL2016-07-07


Please wait......
Loading

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage FeedbackformRSS RSS Log in


© Sports museum of Finland, information service & Research Institute for Olympic Sports KIHU 2005 - 2020.