Suomen menestys 2014

edellinen seuraava

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM
Yhteensä 221 arvokisamitalia

 

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM293736102
EM363338107
Yhteensä657074209

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM0101100013
OK13132223517
EM11432463624
Yhteensä255756861244


KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
AMERIKKALAINEN JALKAPALLO
EM2beach flag Mita Grosseto2014-09-13
EM1beach flag Nita Grosseto2014-09-13
AMMUNTA
EM3kasa-amm., raskas luokka 100 mMauri Mukarifra Volmerange2014-07-05
MM2liikk.maali, pienoiskivääri 60 ls, joukk.Tomi-Pekka Heikkilä, Sami Heikkilä, Krister Holmbergesp Granada2014-09-10
EM1liikkuva maali, ilmakivääri 40 lsKrister Holmbergrus Moskova2014-03-03
EM1liikkuva maali, ilmakivääri 40 ls, jouk.Krister Holmberg, Tomi-Pekka Heikkilä, Sami Heikkilärus Moskova2014-03-03
EM3liikkuva maali, ilmakivääri 60 ls, jouk.Krister Holmberg, Tomi-Pekka Heikkilä, Sami Heikkilärus Moskova2014-03-05
MM2mustaruuti, HalikkoAri Salin, Timo Näätänen Lihavainen, Reijo Näätänenesp Granada2014-10-03
MM3mustaruuti, Miquelet, replikaAri Salinesp Granada2014-10-03
MM3mustaruuti, WogdonTarmo Ansamaa, Pekka Paatinen, Jukka Päärniläesp Granada2014-10-02
MM1siluetti, .22 kevyt kivääriMarko Nikkocze Ludvíkovice2014-07-22
MM1siluetti, .22 kivääri, yhteistulosMarko Nikkocze Ludvíkovice2014-07-23
MM3siluetti, .22 pistooli, joukkuekilpailuPetri Savinainen, Jorma Juntunen, Rauno Ärväscze Ludvíkovice2014-07-21
MM3siluetti, .22 pistooli seistenPetri Savinainencze Ludvíkovice2014-07-21
MM2siluetti, .22 pistooli, yhteistulosPetri Savinainencze Ludvíkovice2014-07-21
MM3siluetti, .22 revolveriPekka Lintulacze Ludvíkovice2014-07-21
MM1siluetti, .22 siluettikivääriMarko Nikkocze Ludvíkovice2014-07-23
MM2siluetti, .22 vakiopistooliJorma Juntunencze Ludvíkovice2014-07-21
MM3siluetti, .22 vapaapistooliRauno Ärväscze Ludvíkovice2014-07-21
MM1siluetti, .22 vapaapistooliJussi Airascze Ludvíkovice2014-07-21
MM1siluetti, ilmakivääriMarko Nikkocze Ludvíkovice2014-07-26
MM3siluetti, iso kivääri, joukkuekilpailuMarko Nikko, Mika Miskala, Unto Järvinencze Ludvíkovice2014-07-26
MM1siluetti, iso kivääri, yhteistulosMarko Nikkocze Ludvíkovice2014-07-26
MM2siluetti, iso metsästyskivääriMarko Nikkocze Ludvíkovice2014-07-25
MM3siluetti, iso pistooli, joukkuekilpailuEsko Lempola, Petri Savinainen, Rauno Ärväscze Ludvíkovice2014-07-21
MM1siluetti, iso revolveriEsko Lempolacze Ludvíkovice2014-07-21
MM1siluetti, iso siluettikivääriMarko Nikkocze Ludvíkovice2014-07-26
MM1siluetti, iso vakiopistooliJuha-Matti Saaricze Ludvíkovice2014-07-21
MM2siluetti, pistooli seisten, joukkuek.Petri Savinainen, Juha-Matti Saari, Esko Lempolacze Ludvíkovice2014-07-21
MM3siluetti, pistooli seisten, yhteistulosPetri Savinainencze Ludvíkovice2014-07-21
MM1siluetti, ratapistooli, joukkuekilpailuPetri Savinainen, Esko Lempola, Juha-Matti Saaricze Ludvíkovice2014-07-23
AMPUMASUUNNISTUS
MM3normaalimatka MJarno Kallio-Könnöger Storkow2014-07-11
MM3normaalimatka NEevamari Rauhamäkiger Storkow2014-07-11
MM2pikamatka MAntti Iivariger Storkow2014-07-12
MM1pikamatka MMikko Hölsöger Storkow2014-07-12
MM2pikamatka NEevamari Rauhamäkiger Storkow2014-07-12
MM1pikamatka NSari Suomalainenger Storkow2014-07-12
MM2viesti MMikko Viitamäki, Jarno Kallio-Könnö, Mikko Hölsöger Storkow2014-07-13
MM2viesti NSari Suomalainen, Eevamari Rauhamäkiger Storkow2014-07-13
AUTOURHEILU
EM1offroad trial, promodifiedTarmo Sinisalo, Mika Uimonensvk Lietavská Lúčka2014-08-03
EM1pienoisautoilu, G7Juha Yli-Sipolager Brühl2014-03-16
EM1pienoisautoilu, OMOJuha Yli-Sipolager Brühl2014-03-16
MM2pienoisautoilu, OMOJuha Yli-Sipolafin Laihia2014-05-17
MM1pienoisautoilu, Production 24Matti Fyhr, Justus Pohjasniemilat Limbaži2014-10-05
EM1ralliEsapekka Lappi2014-11-08
MM2ralliJari-Matti Latvala, Miikka Anttila2014-10-26
MM2ralli 2-kuljettajatMiikka Anttila2014-10-26
MM3ralli 2-kuljettajatJarno Lehtinen2014-11-16
EM1ralli, 2-kuljettajatJanne Ferm2014-11-08
MM2rallicrossToomas Heikkinen2014-11-16
MM2ralli, WRC-2Jari Ketomaa2014-11-16
MM2ralli, WRC-2, 2-kuljettajatKaj Lindström2014-11-16
BILJARDI
EM3pool, 10-pallo MPetri Makkonencyp Girne N2014-04-02
EM3pool, 10-pallo MMarika Poikkijokicyp Girne N2014-04-02
CASTING
MM3perhonheitto, spey-kela 15,1 j. MSakari Siipilehtonor Fagernæs2014-08-17
MM1perhonheitto, spey-kela 18&16 j. MSakari Siipilehtonor Fagernæs2014-08-17
CHEERLEADING
EM2cheer, Premier, naisetFunky Team Wild Flyersger Bonn2014-06-28
MM3cheersarja, Premier, naisetFunky Team Wild Flyers, Helsinkiusa Orlando2014-04-25
EM3ryhmästunt, naisetTCS Smash Fusionger Bonn2014-06-28
EM1tanssi, freestyleDream Team Dancersger Bonn2014-06-28
EM3tanssi, freestyleFunky Dance Teamger Bonn2014-06-28
MM3tanssisarja, freestyleusa Orlando2014-04-25
DARTS
EM3joukkuekilpailu NKirsi Viinikainen, Sari Nikula, Maret Liiri, Kaisu Rekinenrou Bukarest2014-09-26
FISAF-AEROBIC
EM1soolo MJuuso Väisänenaut Schwechat2014-05-30
MM2soolo MJuuso Väisänencze Praha2014-10-25
FITNESSURHEILU
MM3bikini fitness, 169 cmCamilla Backcan Montreal2014-10-20
EM1bodyfitness, 163 cmTiina Vaskelainenesp Santa Susanna2014-05-19
FRISBEEGOLF
EM1henkilökohtainen kilpailu MSeppo Pajusui Genève2014-08-23
EM3henkilökohtainen kilpailu MJuho Parviainensui Genève2014-08-23
EM1henkilökohtainen kilpailu NJenni Eskelinensui Genève2014-08-23
EM3henkilökohtainen kilpailu NHannele Määttäsui Genève2014-08-23
EM1parikilpailu MJalle Stoor, Nils Iso-Markkusui Genève2014-08-23
EM1sekaparikilpailuEllinoora Heikkilä, Seppo Pajusui Genève2014-08-23
GOLF
EM2amatöörit, joukkuekilpailu NCastrén, Kukkonen, Nuutinen, Penttilä, Vartiainen, Vossslo Ljubljana2014-07-12
HIIHTO, POHJOISMAISET LAJIT
OK24 x 5 km NAnne Kyllönen, Aino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Krista Lähteenmäkirus Sotši  OL2014-02-15
OK1sprinttiviesti (p) MIivo Niskanen, Sami Jauhojärvirus Sotši  OL2014-02-19
OK2sprinttiviesti (p) NAino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanenrus Sotši  OL2014-02-19
HIIHTOSUUNNISTUS
EM2keskimatka NMira Kaskinenrus Tjumen2014-03-11
EM3keskimatka NSonja Mörskyrus Tjumen2014-03-11
EM1pitkä matka NMervi Pesurus Tjumen2014-03-09
EM2sprintti MVille-Petteri Saarelarus Tjumen2014-03-08
EM3viesti MJanne Häkkinen, Staffan Tunis, Ville-Petteri Saarelarus Tjumen2014-03-12
EM1viesti NMira Kaskinen, Sonja Mörsky, Mervi Pesurus Tjumen2014-03-12
ILMAILU
MM2purjelento, 20 m, monipaikkaisetAntti Lehto, Nikke Luukkanenfin Loppi2014-07-05
ITF TAEKWON-DO
EM3erikoistekniikkamurskaus, joukk. Mita Riccione2014-04-27
EM2liikesarjat, 1. dan MAltti Laitinenita Riccione2014-04-27
EM3liikesarjat, 2. dan MSamuli Rossiita Riccione2014-04-27
EM3liikesarjat, 4.-6. dan NHeli Karjalainenita Riccione2014-04-27
EM3ottelu, 75 kg NAino Koskinenita Riccione2014-04-27
EM2voimamurskaus, joukkuek. Mita Riccione2014-04-27
JÄÄKIEKKO
MM2Mblr Minsk  OL2014-05-25
OK3Mrus Sotši  OL2014-02-22
JÄÄPALLO
MM3Nfin Lappeenranta2014-02-22
KAHVAKUULAURHEILU
MM316 kg/58 kg NSari Värriger Hampuri2014-11-22
MM216 kg/58 kg NMinna Silvennoinenger Hampuri2014-11-22
EM216 kg/63 kg NHeli Lainerus Pietari2014-05-16
MM216 kg/63 kg NSanna Bergger Hampuri2014-11-22
MM116 kg/63 kg NTerhi Ahonenger Hampuri2014-11-22
EM116 kg/68 kg NAnne Kallbergrus Pietari2014-05-16
EM116 kg/yli 68 kg NKatriina Kymäläinen-Mäkelärus Pietari2014-05-16
EM216 kg/yli 68 kg NMari Kuukkanenrus Pietari2014-05-16
MM316 kg/yli 68 kg NRonja Jämsenger Hampuri2014-11-22
EM224 kg/yli 68 kg NKirsi Suomelarus Pietari2014-05-16
MM3biathlon, 24 kg/68 kg MSimo Kurvinenger Hampuri2014-11-22
MM2biathlon, 24 kg/68 kg MPasi Janhunenger Hampuri2014-11-22
EM2long cycle 24 kg/95 kg MSami Majarantarus Pietari2014-05-16
KARATE
EM2ottelu, joukkuekilpailu NHelena Kuusisto, M.A.Abat, E.Aronen, Henna Kuusistofin Tampere2014-05-03
EM3yli 68 kg NHelena Kuusistofin Tampere2014-05-03
KEILAILU
MM3parikilpailu MKimmo Lehtonen, Joonas Jehkinenuae Abu Dhabi2014-12-09
EM3parikilpailu NMarjo Pöntinen, Hannele Impolager Berliini2014-06-09
KENDO
EM2iaidō, 1. danTea Pihlajafin Vantaa2014-11-02
EM2iaidō, 2. danPasi Rupponenfin Vantaa2014-11-02
EM2jōdō, mudanMatti Anttilaita Torino2014-09-14
EM1jōdō, nidanPaulus Artimoita Torino2014-09-14
KYYKKÄ
MM2kyykkä, joukkuekilpailu MEhoniemi, Juvonen, Kautto, Peiponen, Valtonenrus Moskova2014-08-23
MM1kyykkä, joukkuekilpailu NPäivi Ruotsalainen, Tiina Viitanenrus Moskova2014-08-23
MM1kyykkä MVeli-Pekka Ehoniemirus Moskova2014-08-23
MM2kyykkä MJyrki Juvonenrus Moskova2014-08-23
MM1kyykkä NPäivi Ruotsalainenrus Moskova2014-08-23
MM2kyykkä NTiina Viitanenrus Moskova2014-08-23
LUMILAUTAILU
OK2slopestyle NEnni Rukajärvirus Sotši  OL2014-02-09
MOOTTORIKELKKAILU
EM2snowcrossRisto Juujärvinor Hattfjelldal2014-03-02
EM1snowcrossAki Pihlajanor Hattfjelldal2014-03-02
MOOTTORIPYÖRÄILY
EM3drag racing, Pro StockTimo Savolainen2014-09-07
EM1drag racing, Pro StockFredrik Fredlund2014-09-07
EM2drag racing, Super TwinSamu Kemppainen2014-09-07
MM2enduro IEero Remes2014-09-14
MM3enduro IIIMatti Seistola2014-09-14
MM3jääspeedway, joukkuekilpailuMats Järf, Tomi Tani, Antti Aakkorus Toljatti2014-02-10
EM2motocross, nelipyöräisetOlli Koskela2014-08-31
MM2supermotoMauno Hermunen2014-09-14
EM1supermoto, S2Asseri Kingelin2014-09-14
EM3supermoto, S2Toni Klem2014-09-14
MOOTTORIVENEILY
EM3GT-30Sara Pakaléngbr Nottingham2014-08-31
MM1GT-30Sara Pakalénpol Międzyrzec Podl.2014-07-13
MM3offshore 3 CJohan Rehn, Esa Luukkonenfin Förby2014-06-29
MM1offshore 3 CMarcus Johnsson, Tomas Holmströmfin Förby2014-06-29
PAINI
EM358 kg NPetra Ollifin Vantaa  OL2014-04-01
EM2kreikk.-room. 85 kg MRami Hietaniemifin Vantaa  OL2014-04-06
PURJEHDUS
MM28 m R, Sira CupHarri Roschier + miehistöfra La Trinité-sur-Mer2014-09-12
EM2raceboard, naisetAleksandra Blinnikkapol Sopot2014-06-21
MM2talvipurjehdus, purjekelkat, slalomFeodor Gurvitsrus Pietari2014-03-09
MM1talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataRainer Salorus Pietari2014-03-09
MM1talvipurjehdus, siipipurjehdus, slalomRainer Salorus Pietari2014-03-09
PYÖRÄSUUNNISTUS
MM3keskimatka NMarika Harapol Białystok2014-08-27
MM1sprintti NMarika Harapol Białystok2014-08-26
MM2viesti MTuomo Lahtinen, Samuli Saarela, Juuso Jutilapol Białystok2014-08-30
MM2viesti NEeva-Liisa Hakala, Susanna Laurila, Marika Harapol Białystok2014-08-30
RINGETTE
MM1Ncan North Bay2014-01-04
RULLAKIEKKO
MM1Mcze Pardubice2014-06-07
SAAPPAANHEITTO
MM2MJorma Hämäläinenswe Södertälje2014-07-13
MM1MHarri Parviainenswe Södertälje2014-07-13
MM1NHeidi Korkalainenswe Södertälje2014-07-13
MM2NKirsi Heiskanenswe Södertälje2014-07-13
MM3NAsta Savukoskiswe Södertälje2014-07-13
SALIBANDY
MM2Mswe Göteborg2014-12-14
SULKAPALLO
EM3joukkuekilpailu MV.Lång, E.Heino, A.Kaisti, I.Heino, K.Koljonensui Basel2014-02-16
SUMO
EM3115 kg MOskari Riihiojabul Samokov2014-06-15
EM3avoin luokkaOskari Riihiojabul Samokov2014-06-15
SUUNNISTUS
EM2tarkkuussuunnistus, avoin sarjaAntti Rusanenpor Palmela2014-04-15
EM1tarkkuussuunnistus, avoin sarjaJari Turtopor Palmela2014-04-15
EM1tarkkuussuunnistus, joukkuekilpailuJari Turto, Antti Rusanen, Pekka Seppäpor Palmela2014-04-15
EM1tarkkuussuunnistus, tempoAntti Rusanenpor Palmela2014-04-16
MM2tarkkuussuunnistus, tempoLauri Kontkanenita Levico Terme2014-07-07
MM3tarkkuussuunnistus, tempoPinja Mäkinenita Levico Terme2014-07-07
TAEKWONDO
EM353 kg NSuvi Mikkonenaze Baku  OL2014-05-04
TAITOLUISTELU
MM3muodostelmaluisteluRockettesita Courmayeur2014-04-05
MM1muodostelmaluisteluMarigold Ice Unityita Courmayeur2014-04-05
TANSSIURHEILU
EM110-tanssi, amatöörit (WDSF)Jaak Vainomaa, Taina Savikurkiesp Cambrils2014-04-20
MM310-tanssi, amatöörit (WDSF)Jaak Vainomaa, Taina Savikurkilat Riika2014-10-31
EM2discotanssi, duo NJanina Ilkka, Saima Kokkonencze Chomutov2014-06-22
EM1samaparit, 10-tanssiSantra Rinne, Piia Korpigbr Blackpool2014-06-15
EM2samaparit, latinalaistanssitSantra Rinne, Piia Korpigbr Blackpool2014-06-15
THAINYRKKEILY
EM348 kg NSatu Mykkänenpol Krakova2014-09-26
EM251 kg NJonna Suhonenpol Krakova2014-09-28
MM351 kg NJonna Suhonenmas Langkawi2014-05-10
EM354 kg NSiiri Tuurapol Krakova2014-09-27
EM357 kg NEssi Riihimäkipol Krakova2014-09-27
EM363,5 kg MPeter Sazonovpol Krakova2014-09-26
EM363,5 kg NHeidi Björklundpol Krakova2014-09-26
MM363,5 kg NRiikka Järvenpäämas Langkawi2014-05-10
EM367 kg MPok Jääskeläinenpol Krakova2014-09-26
MM367 kg NHeidi Björklundmas Langkawi2014-05-10
MM375 kg NEdla Niemimas Langkawi2014-05-10
TRIATHLON
MM2pitkä matka NKaisa Lehtonenchn Weihai2014-09-21
UINTI
EM350 m vapaauinti MAri-Pekka Liukkonenger Berliini  OL2014-08-24
URHEILUSUKELLUS
EM3räpyläuinti, 1500 m NTerhi Ikonenita Lignano Sabb.2014-08-02
MM3vapaasukellus, joukkuekilpailu MMikko Anttonen, Mikko Pöntinen, Antero Jokiita Cagliari2014-09-27
VALJAKKOURHEILU
EM2kärryajo, 4 koiraa NBAntti Mäkiahofra 1 Lamotte Beuvron2014-11-30
EM1kärryajo, 5-8 koiraaTeemu Kaivolafra 1 Lamotte Beuvron2014-11-30
EM1kärryajo, potkulauta, 2 koiraaVesa-Pekka Jurvelinfra 1 Lamotte Beuvron2014-11-30
EM3kärryajo, potkulauta, 2 koiraaMaija Nivalafra 1 Lamotte Beuvron2014-11-30
EM1kärryajo, potkulauta, 2 koiraa, NBTeemu Kaivolafra 1 Lamotte Beuvron2014-11-30
EM3koirapyöräily NKati Mansikkasalo-Jurvelinfra 1 Lamotte Beuvron2014-11-30
EM1valjakkoajo, keskimatka, 6 koiraaPauliina Kiiskifin Rautavaara2014-03-09
EM3valjakkoajo, sprintti, 4 koiraaEssi Hytönenfin Rautavaara2014-03-09
EM1valjakkoajo, sprintti, 4 koiraaAntti Mäkiahofin Rautavaara2014-03-09
EM3valjakkoajo, sprintti, 6 koiraaTeemu Kaivolafin Rautavaara2014-03-09
EM1valjakkoajo, sprintti, 6 koiraaKimmo Hytönenfin Rautavaara2014-03-09
EM2valjakkoajo, sprintti, 8 koiraaRiku Setäläfin Rautavaara2014-03-09
EM1valjakkoajo, sprintti, 8 koiraaPasi Heinonenfin Rautavaara2014-03-09
EM2valjakkohiihto, 1 koira MVesa-Pekka Jurvelinfin Rautavaara2014-03-07
EM3valjakkohiihto, 1 koira NMinna Viidefin Rautavaara2014-03-07
EM1valjakkohiihto, 1 koira NMaija Nivalafin Rautavaara2014-03-07
EM2valjakkohiihto, sekaviestiKati Mansikkasalo-Jurvelin, Maija Nivala, V.-P. Jurvelinfin Rautavaara2014-03-09
EM2valjakkohiihto, yhdistetty MVesa-Pekka Jurvelinfin Rautavaara2014-03-08
EM3valjakkohiihto, yhdistetty NMaija Nivalafin Rautavaara2014-03-08
VESIHIIHTO
EM2avojaloinhiihto, hypyt MEvert Aartsen Jr.aut Wallsee2014-08-09
EM2avojaloinhiihto, yleiskilpailu MEvert Aartsen Jr.aut Wallsee2014-08-09
EM3hypyt NJutta Lammicze Přelouč2014-08-17
VOIMANOSTO
EM266 kg MAntti Savolainenbul Sofia2014-05-08
MM3klassinen voimanosto, 66 kg MAntti Savolainenrsa Potchefstroom2014-06-04
MM3klassinen voimanosto, 72 kg NJohanna Kankusrsa Potchefstroom2014-06-06
MM2penkkipunnerrus, 52 kg NHanna Rantaladen Rødby2014-05-21
EM2penkkipunnerrus, 93 kg MPetri Kuosmacze Plzeň2014-08-08
EM3penkkipunnerrus, yli 120 kg MOve Lehtocze Plzeň2014-08-09
EM2penkkipunnerrus, yli 120 kg MKenneth Sandvikcze Plzeň2014-08-09
MM1penkkipunnerrus, yli 120 kg MFredrik Smulterden Rødby2014-05-24
MM2yli 120 kg MKenneth Sandvikusa Aurora2014-11-08
YLEISURHEILU
EM3keihäänheitto MTero Pitkämäkisui Zürich  OL2014-08-17
EM1keihäänheitto MAntti Ruuskanensui Zürich  OL2014-08-17


Please wait......
Loading

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage FeedbackformRSS RSS Log in


© Sports museum of Finland, information service & Research Institute for Olympic Sports KIHU 2005 - 2019.