Suomen menestys 2010

edellinen seuraava

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM
Yhteensä 187 arvokisamitalia

 

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM31233185
EM24273889
Yhteensä555069174

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM1020112037
OK01433413519
EM1130000055
Yhteensä229345331331


KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
AMERIKKALAINEN JALKAPALLO
MM3Nswe Tukholma2010-07-03
AMMUNTA
EM2kasa-amm, p.kiv. kevyt l. 25 mRisto Murisojacze Plzeň2010-08-01
EM1kasa-amm, p.kiv. kevyt l. 25 m, jouk.Risto Murisoja, Eija Murisoja, Ulla Murisojacze Plzeň2010-08-01
EM3kasa-amm, p.kiv. kevyt l. 50 m, jouk.Risto Murisoja, Eija Murisoja, Ulla Murisojacze Plzeň2010-08-04
EM3kasa-amm, p.kiv. rask. l. 50 m, jouk.Risto Murisoja, Eija Murisoja, Ulla Murisojacze Plzeň2010-08-05
EM1kasa-ammunta, kevyt l. 100+200 mJari Laulumaaaut Hölles2010-08-28
EM1kasa-ammunta, kevyt luokka 200 mJari Laulumaaaut Hölles2010-08-28
MM3liikkuva maali 60 ls 10 m MKrister Holmbergger München2010-08-03
MM2mustaruuti, HalikkoTimo Näätäinen Lihavainen, Antero Mustamäki, Ari Salinpor Barcelos2010-08-20
MM3mustaruuti, Miquelet/replikaTimo Näätäinen Lihavainenpor Barcelos2010-08-20
EM2practical, pistooli, productionMatti Mannisrb Belgrad2010-09-18
EM2practical, pistooli, production, joukk.Manni, Vesa Kaunisto, Lauri Nousiainen, Timo McKeownsrb Belgrad2010-09-18
MM1siluetti, .22 kivääri joukkuekilpailuMarko Nikko, Jasmine Uuttu, Seppo Semirsa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, .22 kivääri yhteistulosMarko Nikkorsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, .22 pistooli joukkuekilpailuPetri Savinainen, Esko Lempola, Unto Järvinenrsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, .22 pistooli yhteistulosJuha-Matti Saarirsa Kapkaupunki2010-10-02
MM2siluetti, .22 revolveriToni Kelorsa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, .22 siluettikivääriMarko Nikkorsa Kapkaupunki2010-10-02
MM2siluetti, .22 siluettikivääriJasmine Uuttursa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, .22 vakiopistooliPetri Savinainenrsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, .22 vapaapistooliPetri Savinainenrsa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, iso kivääri joukkuekilpailuMarko Nikko, Reino Uuttu, Jasmine Uuttursa Kapkaupunki2010-10-02
MM2siluetti, iso kivääri yhteistulosReino Uuttursa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, iso kivääri yhteistulosMarko Nikkorsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, iso metsästyskivääriReino Uuttursa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, iso metsästyskivääriMarko Nikkorsa Kapkaupunki2010-10-02
MM2siluetti, iso pistooli joukkuekilpailuJuha-Matti Saari, Juha Piiroinen, Pekka Törmänenrsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, iso pistooli seistenJuha-Matti Saarirsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, iso pistooli yhteistulosToni Kelorsa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, iso pistooli yhteistulosJuha-Matti Saarirsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, iso revolveriToni Kelorsa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, iso siluettikivääriMarko Nikkorsa Kapkaupunki2010-10-02
MM2siluetti, iso siluettikivääriReino Uuttursa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, iso vakiopistooliRauno Ärväsrsa Kapkaupunki2010-10-02
MM2siluetti, iso vakiopistooliJuhani Lehtosaarirsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, iso vapaapistooliJuhani Lehtosaarirsa Kapkaupunki2010-10-02
MM1siluetti, iso vapaapistooliSami Mäkelärsa Kapkaupunki2010-10-02
MM2siluetti, pistooli seisten joukkuekilpailuPetri Savinainen, Juha-Matti Saari, Unto Järvinenrsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, ratapistooli joukkuekilpailuPetri Savinainen, Esko Lempola, Unto Järvinenrsa Kapkaupunki2010-10-02
MM3siluetti, ratapistooli kiikarillaPetri Savinainenrsa Kapkaupunki2010-10-02
AMPUMASUUNNISTUS
MM3viesti MArto Ylä-Kotola, Jouni Heinonen, Jarno Kallio-Könnöden Nymindegab2010-09-19
MM2viesti NMarika Teini, Sari Suomalainen (Suomi 1)den Nymindegab2010-09-19
AUTOURHEILU
EM3drag racing, Top FuelAnita Mäkelä2010-09-09
EM2drag racing, Top FuelRisto Poutiainen2010-09-09
EM3karting, KF 2Teemu Suninenbel Genk2010-07-11
EM1pienoisautoilu, C12 ModifiedJuho Levänengbr Birmingham2010-03-07
EM1pienoisautoilu, OMG7Juha Yli-Sipolafin Helsinki2010-03-12
EM3pienoisautoilu, OMG7Petteri Pirhonenfin Helsinki2010-03-12
EM2pienoisautoilu, TSM10Christer Anderssonfin Mäntsälä2010-03-01
MM2ralliJari-Matti Latvala, Miikka Anttila2010-11-14
BILJARDI
MM1kaisaMarko Rautiainenfin Kotka2010-04-18
MM2kaisaPetri Pohjolafin Kotka2010-04-18
MM3kaisaMarkku Simojokifin Kotka2010-04-18
MM2straight pool, 14.1.Mika Immonenusa Clifton, N.J.2010-10-11
CHEERLEADING
EM2cheer NGolden Spirit Angelsfin Helsinki2010-07-10
EM3cheer, sekajoukkueetHelsinki Athletics Cheerleaders Xrayfin Helsinki2010-07-10
EM1cheer, sekajoukkueetFunky Team Gorillazfin Helsinki2010-07-10
EM1paristuntMarjo Voutilainen - Mika Oksanenfin Helsinki2010-07-10
EM3ryhmästunt NHelsinki Athletics Cheerleaders Exclusivefin Helsinki2010-07-10
EM2tanssiDream Team Dancersfin Helsinki2010-07-10
MM3tanssi, freestyleusa Orlando2010-04-24
FISAF-AEROBIC
EM2henkilökohtainen kilpailu MJuuso Väisänencze Kladno2010-06-05
EM2henkilökohtainen kilpailu NRita Niemicze Kladno2010-06-05
MM2henkilökohtainen kilpailu NRita Niemined Eindhoven2010-10-24
HIIHTO, POHJOISMAISET LAJIT
OK330 km (p) NAino-Kaisa Saarinencan Vancouver  OL2010-02-27
OK34 x 5 km NPirjo Muranen, Virpi Kuitunen, Riitta-Liisa Roponen, Aino-Kaisa Saarinencan Vancouver  OL2010-02-25
MM3lentomäki, joukkuekilpailuJanne Happonen, Olli Muotka, Matti Hautamäki, Harri Ollislo Planica2010-03-21
HIIHTOSUUNNISTUS
EM2keskimatka NLiisa Anttilarou Miercurea Ciuc2010-02-10
EM1pitkä matka MStaffan Tunisrou Miercurea Ciuc2010-02-11
EM3pitkä matka MTeemu Köngäsrou Miercurea Ciuc2010-02-11
EM2pitkä matka NLiisa Anttilarou Miercurea Ciuc2010-02-11
EM3viesti MTeemu Köngäs, Olli-Markus Taivainen, Staffan Tunisrou Miercurea Ciuc2010-02-14
EM3viesti NLaura Kempas, Marttiina Joensuu, Liisa Anttilarou Miercurea Ciuc2010-02-14
ILMAILU
EM2radio-ohjattavat helikopterit, F3CAri Holmströmrou Cisnădie2010-07-27
ITF TAEKWON-DO
EM3erikoistekniikkamurskaus MSami Koskelaswe Skövde2010-05-02
EM3liikesarjat, 2. dan MJoonas Heikkinenswe Skövde2010-04-30
EM3liikesarjat, 3. dan NVeera Häyrynenswe Skövde2010-04-30
EM3liikesarjat, joukkuekilpailu Nswe Skövde2010-04-30
EM1ottelu, 63 kg NAnja Kärkiswe Skövde2010-05-01
EM3ottelu, 70 kg NAino Koskinenswe Skövde2010-05-01
EM3ottelu, joukkuekilpailu Nswe Skövde2010-05-02
JÄÄKIEKKO
OK3miehetcan Vancouver  OL2010-02-27
OK3naisetcan Vancouver  OL2010-02-25
JÄÄPALLO
MM3miehetrus Moskova2010-01-31
JOUKKUEVOIMISTELU
MM1Olarin Voimistelijat, Fotonitbul Varna2010-06-12
JOUSIAMMUNTA
MM1maastoammunta, joukkuekilpailu MVesa Tarhala, Jari Haavisto, Pasi Ahjokivihun Visegrad2010-07-17
MM1maastoammunta, taljajousi NAnne Lanteehun Visegrad2010-07-08
MM1maastoammunta, vaistoluokka MPasi Ahjokivihun Visegrad2010-07-18
EM3tähtäinjousi, joukkuekilpailu MMatti Hatava, Antti Tekoniemi, Antti Mansukoskiita Rovereto  OL2010-05-29
KEILAILU
EM3all events NKrista Pöllänenlat Riika2010-06-18
EM1henkilökohtainen kilpailu NKrista Pöllänenlat Riika2010-06-19
MM2joukkuekilpailu MP.Salonen, J.Jähi, P.Uotila, M.Koivuniemi, O.Palermaager München2010-08-20
EM2parikilpailu NPiritta Kantola, Krista Pöllänenlat Riika2010-06-14
EM3triokilpailu NHannele Impola, Piritta Kantola, Krista Pöllänenlat Riika2010-06-16
KENDO
EM1iaido, nidanPaulus Artimofra Pariisi2010-11-13
EM2kendo, henkilökohtainen kilpailu MAkseli Korhonenhun Debrecen2010-04-11
EM3kendo, joukkuekilpailu Nhun Debrecen2010-04-09
LENTOPALLO
EM3beachvolley NEmilia Nyström, Erika Nyströmger Berliini  OL2010-08-15
LUMILAUTAILU
OK2lumikouru MPeetu Piiroinencan Vancouver  OL2010-02-17
MELONTA
MM3K-1 5000 m NAnne Rikalapol Poznań2010-08-23
MOOTTORIKELKKAILU
EM1snowcrossJussi Honka2010-03-13
EM2snowcrossIisko-Matti Näkkäläjärvi2010-03-13
MOOTTORIPYÖRÄILY
EM3drag racing, Pro Stock BikeFredrik Fredlund2010-09-12
EM1drag racing, Top Fuel BikePetri Paljakka2010-09-12
EM2drag racing, Top Fuel BikeKai Selkämaa2010-09-12
MM3enduro IEero Remes2010-09-26
MM1enduro IIMika Ahola2010-09-25
MM3enduro, joukkuekilpailuSalminen, Remes, Mattila, Tarkkala, Kantonen, Salonenmex Morelia2010-11-06
MM1maarata-ajoJoonas Kylmäkorpi2010-09-17
MM1RR-ajo, sivuvaunuluokkaPekka Päivärinta, (Adolf Hänni SUI)2010-09-11
MM3supermoto, S1Mauno Hermunen2010-11-28
MOOTTORIVENEILY
MM1formula 1Sami Seliö2010-12-10
EM3offshore 3 BJyrki Tikka, Tomi Valkonenfin Imatra2010-08-22
EM2offshore 3 BJyrki Perokorpi, Lauri Lampénfin Imatra2010-08-22
EM1T400Juha-Pekka Manninenukr Kiova2010-07-25
EM2T400Marko Paasonenukr Kiova2010-07-25
EM3T400Ville Mäkinenukr Kiova2010-07-25
MM2T400Marko Paasonenpol Szczecin2010-05-09
MM1T400Ville Mäkinenpol Szczecin2010-05-09
MM3T400Juha-Pekka Manninenpol Szczecin2010-05-09
NYRKKEILY
MM351 kg NHanne Mäkinenbar Bridgetown  OL2010-09-17
PAINI
EM1lukkopaini, combat, 70 kg MTom Niinimäkipol Gorlice2010-09-26
EM3lukkopaini, ei-gi 70 kg MTom Niinimäkipol Gorlice2010-09-24
POTKUNYRKKEILY
EM3musiikkil., hardstyle ilman aseita MElmeri Rantalainengre Loutraki2010-11-27
EM1musiikkiliikkeet, hardstyle asein MElmeri Rantalainengre Loutraki2010-11-27
EM3täyskontakti, 48 kg NMarja-Liisa Väänänengre Loutraki2010-11-27
EM3täyskontakti, 56 kg NJutta Nordberggre Loutraki2010-11-27
EM3täyskontakti, 60 kg NCamilla Vikstengre Loutraki2010-11-27
EM3täyskontakti, 63,5 kg MTeemu Tuominengre Loutraki2010-11-27
EM2täyskontakti, 67 kg MJarkko Jussilagre Loutraki2010-11-27
PURJEHDUS
MM35,5 m RKenneth Thelén, Thomas Hallberg, Robert Nybergita Lago di Garda2010-09-13
MM1laser radial NSari Multalagbr Largs  OL2010-07-14
EM2lightningLauri Hemming, Kimmo Aromaa, Erkki Mäenpäängr Lagos2010-10-13
MM2X41Riku Nissilä + miehistönor Arendal2010-08-08
PYÖRÄILY
EM3maastopyöräily, maraton NPia Sundstedtita Montebelluna2010-06-28
PYÖRÄSUUNNISTUS
MM1keskimatka MSamuli Saarelapor Montalegre2010-07-13
MM3keskimatka NMarika Harapor Montalegre2010-07-13
MM3pitkä matka NMarika Harapor Montalegre2010-07-16
MM2viesti NKaisa Pirkonen, Ingrid Stengård, Marika Harapor Montalegre2010-07-17
RINGETTE
MM1fin Tampere2010-11-05
SAAPPAANHEITTO
MM1henkilökohtainen kilpailu MSaku Paavolapol Niepołomice2010-07-04
MM2henkilökohtainen kilpailu MVille Huuskonenpol Niepołomice2010-07-04
MM3henkilökohtainen kilpailu MJari Myllykangaspol Niepołomice2010-07-04
MM2henkilökohtainen kilpailu NTiia Koskelopol Niepołomice2010-07-04
MM1joukkuekilpailuHuuskonen, Nuutinen, Paavola, Koskelo, Isokorpipol Niepołomice2010-07-04
SALIBANDY
MM1miehetfin Helsinki2010-12-11
SQUASH
EM3henkilökohtainen kilpailu MOlli Tuominenger Saarbrücken2010-05-29
SUUNNISTUS
MM1keskimatka NMinna Kauppinor Trondheim2010-08-14
EM1tarkkuussuunnistus MHannu Niemiswe Bollnäs2010-08-06
MM2tarkkuussuunnistus MLauri Kontkanennor Trondheim2010-08-12
EM2viesti NMerja Rantanen, Anni-Maija Fincke, Minna Kauppibul Primorsko2010-06-02
MM1viesti NAnni-Maija Fincke, Merja Rantanen, Minna Kauppinor Trondheim2010-08-15
TAITOLUISTELU
MM1muodostelmaluisteluRockettesusa Colorado Springs2010-04-10
MM2muodostelmaluisteluMarigold Ice Unityusa Colorado Springs2010-04-10
EM2yksinluistelu NLaura Lepistöest Tallinna  OL2010-01-23
MM3yksinluistelu NLaura Lepistöita Torino  OL2010-03-27
TANSSIURHEILU
EM1diskotanssi, soolo NJanina Ilkkaden Århus2010-10-21
MM2showtanssi, muodostelmatTeam Fger Riesa2010-10-27
MM1tanssipelaaminen NMea-Maria Ekroosned Zwanenburg2010-08-01
TELINEVOIMISTELU
EM1hyppy MTomi Tuuhagbr Birmingham  OL2010-04-24
UINTI
EM34 x 50 m vapaauinti, lyhyt rata NM. Niemi, E. Pikkarainen, L. Nevalainen, H-M. Seppäläned Eindhoven2010-11-26
URHEILUSUKELLUS
MM3vapaasukellus, joukkuekilpailu MAntero Joki, Jonèrik Ekström, Mikko Pöntinenjpn Okinawa2010-07-10
VALJAKKOURHEILU
EM3koirahiihto, yksi koira NMarika Tiiperipol Kubalonka2010-02-05
EM1sulamaa, koirajuoksu NMarika Tiiperiita Falzè di Piave2010-11-14
EM2sulamaa, yhden koiran kärryajoVesa-Pekka Jurvelinita Falzè di Piave2010-11-14
EM2valjakkoajo, 6 koiran sprinttiVesa-Pekka Lehtomäkipol Kubalonka2010-02-07
VOIMANOSTO
EM148 kg NRaija Jurkkoswe Köping2010-05-04
EM348 kg NSanna Apuliswe Köping2010-05-04
EM352 kg NLeena Jokitaloswe Köping2010-05-04
EM256 kg NMervi Rantamäkiswe Köping2010-05-05
MM356 kg NMervi Rantamäkirsa Potchefstroom2010-11-09
EM267,5 kg NJohanna Kankusswe Köping2010-05-06
EM282,5 kg NRiikka Ylitaloswe Köping2010-05-07
EM1penkkipunnerrus, 100 kg MPetri Kuosmasvk Bratislava2010-08-13
EM2penkkipunnerrus, 52 kg NKarita Heininensvk Bratislava2010-08-12
MM3penkkipunnerrus, 52 kg NMarcela Sandvikusa Killeen2010-05-25
EM3penkkipunnerrus, 56 kg NMarcela Sandviksvk Bratislava2010-08-12
EM1penkkipunnerrus, 75 kg MJanne Pöykiösvk Bratislava2010-08-13
MM2penkkipunnerrus, 75 kg MJanne Pöykiöusa Killeen2010-05-27
EM1penkkipunnerrus, 75 kg NSusanna Virkkunensvk Bratislava2010-08-12
EM1penkkipunnerrus, yli 125 kg MTuomas Korkia-ahosvk Bratislava2010-08-14
EM3penkkipunnerrus, yli 125 kg MKenneth Sandviksvk Bratislava2010-08-14
MM1penkkipunnerrus, yli 125 kg MKenneth Sandvikusa Killeen2010-05-30
EM3yli 125 kg MKenneth Sandvikswe Köping2010-05-08
EM3yli 90 kg NKatariina Nokuaswe Köping2010-05-07
MM3yli 90 kg NKatariina Nokuarsa Potchefstroom2010-11-12
YLEISURHEILU
EM3keihäänheitto MTero Pitkämäkiesp Barcelona  OL2010-07-31


Please wait......
Loading

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage FeedbackformRSS RSS Log in


© Sports museum of Finland, information service & Research Institute for Olympic Sports KIHU 2005 - 2020.