Suomen menestys 2005 - 2020

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM
Yhteensä 158 arvokisamitalia

 

Lajiliitto Suomessa: Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM24283587
EM17172256
Yhteensä414557143

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM32242010714
OK0110002024
EM11411110610
Yhteensä447531401528


Viimeisin mitali: 2020-02-15 MM-kultaa: Marianne Rautelin PURJEHDUS talvipurjehdus, purjekelkat, slalom N

KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
PURJEHDUS
MM25,5 mJohan Gullichsen, Henrik Lundberg, Timo Telkolaaus Sydney2005-01-10
MM26 m R, classicHenrik Tenström + miehistöswe Sandhamn2005-05-20
MM36 m R, classicTimo Koljonen, Peter Åstrand + miehistöswe Sandhamn2005-05-20
EM1Europe MTeemu Rantanenfin Helsinki2005-07-11
EM2Europe NSari Multalafin Helsinki2005-07-11
EM3Laser Radial NSari Multalacro Split  OL2005-08-12
MM32,4 m RHarri Malmfin Helsinki2006-08-04
MM129erSilja Lehtinen ( - Scott Babbage AUS)gbr Weymouth2006-07-30
EM1match racingStaffan Lindberg + miehistöger Hampuri2006-10-04
MM3match racingStaffan Lindberg + miehistö2006-07-17
MM3IMS 1Jani Lehto + miehistönor Oslo2007-08-20
MM2Laser radial NSari Multalapor Cascais  OL2007-07-11
EM3LouhiHenrik Dahlman, L.Henriksen, O.Dannströmfin Hanko2007-08-10
EM3Match racingStaffan Lindberg + miehistöpol Sopot2007-07-22
MM1Europe MTeemu Rantanenpor Vila Real de S.A.2008-07-14
EM3Farr 40Olli-Pekka Lumijärvi + miehistöger Travemünde2008-08-31
MM1jääpurjehdus, avoin luokkaJuha Mannermaacan Lac Matapédia2008-02-17
EM1Laser Radial NSari Multalabel Nieuwpoort  OL2008-07-21
MM3match racing NSilja Lehtinen, Maria Klemetz, Livia Väresmaa, Vivi Fleming-Lehtinennzl Auckland  OL2008-04-06
MM2Tandem Gemini (purjelauta)Juha Blinnikka, Daniel Blinnikkafra La Rochelle2008-09-26
MM26 m R ClassicPeter Åstrand, Johan Gärkman & miehistöusa Newport2009-09-14
EM2finnjolla MTapio Nirkkobul Varna  OL2009-08-29
MM1laser radial NSari Multalajpn Karatsu  OL2009-08-02
EM3purjelautailu, raceboardJuha Blinnikkalat Liepaja2009-06-10
MM35,5 m RKenneth Thelén, Thomas Hallberg, Robert Nybergita Lago di Garda2010-09-13
MM1laser radial NSari Multalagbr Largs  OL2010-07-14
EM2lightningLauri Hemming, Kimmo Aromaa, Erkki Mäenpäängr Lagos2010-10-13
MM2X41Riku Nissilä + miehistönor Arendal2010-08-08
MM22,4 m RMarko Dahlbergnor Aalesund2011-08-19
MM32,4 m RRikard Bjurströmnor Aalesund2011-08-19
MM15,5 m RKenneth Thelén, Thomas Hallberg, Robert Nybergfin Helsinki2011-08-04
MM16 m R, ClassicHenrik Tenström + miehistöfin Helsinki2011-08-12
EM2lightningLauri Hemming, Antti Varheenmaa, Maria Hemmingfin Turku2011-08-07
EM3lightningNiko Lappalainen, Kari Kanerva, Pasi Hannilafin Turku2011-08-07
MM3purjelautailu, slalom NMarianne Kaplasfra Hyères2011-09-13
MM38 m RHarri Roschier + miehistögbr Cowes2012-07-21
MM3laser radial NSari Multalager Boltenhagen  OL2012-05-20
EM2lightningSamppa Salminen, Tero Kotimäki, Antti Kanninensui Interlaken2012-07-02
MM1match racing NSilja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulffswe Göteborg  OL2012-06-30
OK3match racing NSilja Lehtinen, Silja Kanerva, Mikaela Wulffgbr Weymouth  OL2012-08-11
MM3raceboard MDaniel Blinnikkafin Pori2012-06-16
EM3RS:X NTuuli Petäjäpor Funchal  OL2012-03-01
OK2RS:X NTuuli Petäjägbr Weymouth  OL2012-08-07
EM1talvipurjehdus, leija, freestyleJarkko Sjöblomfin Kalajoki2012-03-18
EM2talvipurjehdus, leija, freestyleJaakko Saarenpääfin Kalajoki2012-03-18
EM3talvipurjehdus, leija, freestyleMikko Toivonenfin Kalajoki2012-03-18
EM1talvipurjehdus, leija, GPSRaimo Selénfin Kalajoki2012-03-18
EM2talvipurjehdus, leija, GPSMikko Toivonenfin Kalajoki2012-03-18
EM3talvipurjehdus, leija, GPSKaj Schröderfin Kalajoki2012-03-18
EM2talvipurjehdus, leija, rata, lumilautaSami Saarifin Kalajoki2012-03-18
EM1talvipurjehdus, leija, rata, lumilautaMikko Toivonenfin Kalajoki2012-03-18
EM3talvipurjehdus, leija, rata, lumilautaTopi Nurkkalafin Kalajoki2012-03-18
EM2talvipurjehdus, leija, rata, suksetKaj Schröderfin Kalajoki2012-03-18
EM1talvipurjehdus, leija, rata, suksetRaimo Selénfin Kalajoki2012-03-18
EM2talvipurjehdus, purjekelkat, GPSFeodor Gurvitsfin Kalajoki2012-03-18
EM3talvipurjehdus, purjekelkat, GPSJuha Junnikkalafin Kalajoki2012-03-18
EM2talvipurjehdus, purjekelkat, rataArto Ravanderfin Kalajoki2012-03-18
EM1talvipurjehdus, purjekelkat, rataOskari Pääkkönenfin Kalajoki2012-03-18
MM1talvipurjehdus, purjekelkat, rataJarno Rautiousa St. Ignace2012-02-25
EM3talvipurjehdus, purjekelkat, slalomDaniel Blinnikkafin Kalajoki2012-03-18
EM3talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataReima Salofin Kalajoki2012-03-18
EM1talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataRainer Salofin Kalajoki2012-03-18
MM2talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataRainer Salousa St. Ignace2012-02-27
EM3talvipurjehdus, siipipurjehdus, slalomReima Salofin Kalajoki2012-03-18
EM2talvipurjehdus, siipipurjehdus, slalomRainer Salofin Kalajoki2012-03-18
MM1X-41Aaro Cantell, Olli-Pekka Lumijärvi + miehistöfin Helsinki2012-08-16
MM2X-41Riku Nissilä, Kenneth Thelén + miehistöfin Helsinki2012-08-16
MM16 m R, klassinenHenrik Lundberg + miehistöger Flensburg2013-08-09
MM2laser radial NTuula Tenkanenchn Rizhao  OL2013-10-07
MM3talvipurjehdus, leija, freestyle, lautaTopi Nurkkalafin Kalajoki2013-03-09
MM2talvipurjehdus, leija, freestyle, lautaMikko Toivonenfin Kalajoki2013-03-09
MM3talvipurjehdus, leija, freestyle, suksetPetri Lehikoinenfin Kalajoki2013-03-09
MM3talvipurjehdus, leija, sukset, GPSKai Schröderfin Kalajoki2013-03-09
MM2talvipurjehdus, leija, sukset, GPSPetri Lehikoinenfin Kalajoki2013-03-09
MM3talvipurjehdus, purjekelkat, GPSJuha Blinnikkafin Kalajoki2013-03-09
MM1talvipurjehdus, purjekelkat, GPSOskari Pääkkönenfin Kalajoki2013-03-09
MM2talvipurjehdus, purjekelkat, GPSDaniel Blinnikkafin Kalajoki2013-03-09
MM2talvipurjehdus, purjekelkat, rataArto Ravanderfin Kalajoki2013-03-09
MM1talvipurjehdus, siipipurjehdus, GPSRainer Salofin Kalajoki2013-03-09
MM3talvipurjehdus, siipipurjehdus, GPSOssi Pöllänenfin Kalajoki2013-03-09
MM3talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataPatrick Blomfin Kalajoki2013-03-09
MM1talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataRainer Salofin Kalajoki2013-03-09
MM2X-35Teemu Kekkonen + miehistöswe Malmö2013-09-01
MM28 m R, Sira CupHarri Roschier + miehistöfra La Trinité-sur-Mer2014-09-12
EM2raceboard, naisetAleksandra Blinnikkapol Sopot2014-06-21
MM2talvipurjehdus, purjekelkat, slalomFeodor Gurvitsrus Pietari2014-03-09
MM1talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataRainer Salorus Pietari2014-03-09
MM1talvipurjehdus, siipipurjehdus, slalomRainer Salorus Pietari2014-03-09
EM3avomeripurjehdus, ORC A/BMartin Estlander + miehistöest Pärnu2015-08-16
EM3avomeripurjehdus, ORC CSamuli Leisti + miehistöest Pärnu2015-08-16
EM3laser radial NTuula Tenkanenden Aarhus  OL2015-07-24
EM2lightningKimmo Aromaa/Mika Aromaa/Pekka Bollströmfin Espoo2015-08-09
MM3raceboard, kevyt luokka MDaniel Blinnikkapol Sopot2015-06-13
EM1raceboard NAleksandra Blinnikkaesp Cádiz2015-09-19
MM2raceboard NAleksandra Blinnikkapol Sopot2015-06-13
EM3raceboard, raskas luokka MJuha Blinnikkaesp Cádiz2015-09-19
MM3raceboard, raskas luokka MJuha Blinnikkapol Sopot2015-06-13
MM3raceboard, yleiskilpailu MDaniel Blinnikkapol Sopot2015-06-13
EM3talvipurjehdus, purjekelkat, slalomFeodor Gurvitsfin Espoo2015-02-22
MM1talvipurjehdus, siipikelkat, nopeusReima Salousa Fond du Lac2015-02-14
MM2X-35Samuli Leisti + miehistöden Kööpenhamina2015-07-18
MM1X-35Teemu Kekkonen + miehistöden Kööpenhamina2015-07-18
EM32.4 m RJanne Lainefra Bordeaux2016-07-08
EM36mR, klassinenHenrik Andersin + miehistösui Brunnen2016-07-19
EM38 m RKenneth Thelén + miehistöden Kööpenhamina2016-08-20
EM18 m RHarri Roschier + miehistöden Kööpenhamina2016-08-20
MM2avomeripurjehdus, ORC/BAaro Cantell + miehistöden Kööpenhamina2016-07-23
MM2H-veneStaffan Lindberg/Thomas Hallberg/Magnus Borgfin Helsinki2016-08-12
EM3Laser Radial NTuula Tenkanenesp Las Palmas  OL2016-03-04
MM3raceboard, raskas luokkaJuha Blinnikkaaus Brisbane2016-11-25
MM2talvipurjehdus, leijat, GPSKai Schröderest Valma2016-02-13
MM3talvipurjehdus, purjekelkat, rata NMarianne Rautelinest Valma2016-02-13
MM3talvipurjehdus, purjekelkat, slalom NAnna Arosilta-Gurvitsest Valma2016-02-13
MM1talvipurjehdus, purjekelkat, slalom NMarianne Rautelinest Valma2016-02-13
MM3talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataRainer Saloest Valma2016-02-13
MM3H-veneJan Forsbom/Timo Lankinen/Iiro Törnströmsui Brunnen2017-08-25
EM1ORC, ATea Ekengren-Saurén + miehistöpol Gdańsk2017-07-29
EM1ORC, BMartin Estlander + miehistöpol Gdańsk2017-07-29
MM3raceboard NAleksandra Blinnikkaesp Salou2017-07-07
MM2raceboard NTuuli Petäjä-Sirénesp Salou2017-07-07
MM1talvipurjehdus, kelkat, slalom, lyhyt rataFeodor Gurvitsrus Toljatti2017-02-27
MM32.4 m RMarko Dahlbergswe Gävle2018-08-10
EM36 m R, avoin luokkaHenrik Andersin + miehistöfra La Trinité-sur-Mer2018-09-06
EM26 m R, klassinen luokkaOssi Paija + miehistöfra La Trinité-sur-Mer2018-09-06
MM18 m R, luokka SiraHarri Roschier + miehistöger Konstanz2018-07-07
MM38 m R, yleiskilpailuHarri Roschier + miehistöger Konstanz2018-07-07
MM3purjelautailu, slalom NMarianne Rautelinden Hvide Sande2018-09-14
EM3raceboard MJuha Blinnikkalat Riika2018-08-27
EM1raceboard NAleksandra Blinnikkalat Riika2018-08-27
MM1raceboard NAleksandra Blinnikkaesp Blanes2018-06-30
EM1raceboard, raskas luokka MJuha Blinnikkalat Riika2018-08-27
MM3raceboard, raskas luokka MJuha Blinnikkaesp Blanes2018-06-30
MM2talvipurjehdus, leijalauta, freestyleMikko Toivonenfin Lahti2018-03-04
MM2talvipurjehdus, purjekelkat, slalom NMarianne Rautelinfin Lahti2018-03-04
MM3talvipurjehdus, siipipurjehdus, slalomTuuli Laukkanenfin Lahti2018-03-04
MM22,4 m RMarko Dahlbergita Genova2019-10-18
MM26 m R, klassinenKarl-Gustav Pihl + miehistöfin Hanko2019-08-09
MM36 m R, klassinenOssi Paija + miehistöfin Hanko2019-08-09
MM3H-veneJan Forsbom/Iiro Törnström/Timo Lankinenned Medemblik2019-08-09
EM2ORC, luokka ASamuli Leisti + miehistöswe Oxelösund2019-08-17
EM2raceboard NAleksandra Blinnikkacze Nové Mlýny2019-05-19
MM1raceboard NAleksandra Blinnikkager Warnemünde2019-07-11
MM1raceboard NAleksandra Blinnikkager Warnemünde2019-07-11
MM3solingErkki Heinonen/Gabor Helmhout/Ties Verploeghfra La Baule2019-09-27
EM3talvipurjehdus, purjekelkat, GPSMarianne Rautelinest Võrtsjärv2019-02-24
EM1talvipurjehdus, purjekelkat, GPS NMarianne Rautelinest Võrtsjärv2019-02-24
EM2talvipurjehdus, purjekelkat, GPS NSiri Kaskealaest Võrtsjärv2019-02-24
EM1talvipurjehdus, purjekelkat, rata NMarianne Rautelinest Võrtsjärv2019-02-24
EM1talvipurjehdus, purjekelkat, slalom NMarianne Rautelinest Võrtsjärv2019-02-24
MM2talvipurjehdus, siipipurjehdus, nopeusRainer Salousa Fond du Lac2019-02-08
MM2talvipurjehdus, siipipurjehdus, pitkä matkaRainer Salousa Fond du Lac2019-02-08
MM1talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataRainer Salousa Fond du Lac2019-02-08
MM3talvipurjehdus, siipipurjehdus, slalomRainer Salousa Fond du Lac2019-02-08
MM1talvipurjehdus, maraton, siipiluokkaReima Salofin Lestijärvi2020-02-15
MM3talvipurjehdus, maraton, siipiluokkaRainer Salofin Lestijärvi2020-02-15
MM2talvipurjehdus, purjekelkat, GPSFeodor Gurvitsfin Lestijärvi2020-02-15
MM1talvipurjehdus, purjekelkat, slalom NMarianne Rautelinfin Lestijärvi2020-02-15
MM3talvipurjehdus, siipipurjehdus, rataRainer Salofin Lestijärvi2020-02-15


Please wait......
Loading

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage FeedbackformRSS RSS Log in


© Sports museum of Finland, information service & Research Institute for Olympic Sports KIHU 2005 - 2020.